Sprzątanie

5 sprytnych sposobów na zaparowane lustro

Bierzesz ciepły prysznic. Wychodzisz z kabiny i chciałabyś przejrzeć się w lustrze. Niestety, nie możesz. Uniemożliwia Ci to para wodna, która skutecznie przesłoniła całą powierzchnię lustra. Martwisz się, bo ledwo co umyłaś lustro, a teraz znów jest na nim pełno smug. Jednak jest sposób, by się przed tym uchronić. Wystarczy wiedzieć, że dbanie o lustra to nie tylko czyszczenie, lecz także jego pielęgnowanie odpowiednimi środkami. Niektóre z nich posiadają specjalne składniki zapobiegające osadzaniu się pary na powierzchni lustra. Co jednak zrobić, jeśli nie jesteśmy w posiadaniu takiego płynu?

Sposoby na zaparowane lustro

Jeśli zdarzy się nam sytuacja, gdy lustro w łazience zaparuje, nie przecieraj go ręką lub ręcznikiem. To spowoduje tylko gorsze skutki w postaci kolejnych nieestetycznych zacieków po jego wyschnięciu. Dobrym pomysłem będzie osuszenie go suszarką do włosów. Ale komu będzie się chciało po każdej kąpieli stać i suszyć lustro, zamiast włosów? Oto kilka prostych trików na ochronę przed parą:

1. Magiczne preparaty.

Najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem będzie użycie łatwo dostępnych na rynku różnych środków, które mają zapobiegać parowaniu szyb. Doskonale nadają się do czyszczenia szyb, luster, glazur ale także idealnie zapobiegają parowaniu. Jednym z takich preparatów jest Płyn do mycia szyb marki Ludwik.

2. Niezwykła pianka do golenia.

Jednym z domowych sposobów zapobiegania parowaniu lustra jest przetarcie go pianką do golenia. Niewielką jej ilość stosujemy na szkło i wcieramy w nie do czasu aż zupełnie zniknie. Czynność tę należy powtarzać co jakiś czas by utrzymać pożądany efekt, gdyż jednorazowe zastosowanie nie uchroni naszego lustra przed parą na zawsze. Niemniej jest to bardzo skuteczny sposób uzyskany za pomocą produktu, który jest obecny niemal zawsze, w każdym domu.

3. Szampon i ocet.

Kolejnym prostym sposobem na parę na lustrze jest płyn domowej produkcji, który podobnie jak poprzedni przygotujemy za pomocą ogólnie dostępnych (i przeważnie obecnych w domu) środków. Potrzebne ci będą:

 

woda ocet szampon szmatka
Woda Ocet Szampon do włosów Miękka szmatka

Pierwszym krokiem jest przetarcie lustra octem rozcieńczonym w wodzie. Następnie na lekko wilgotną szmatkę wlej odrobinę szamponu i wypoleruj lustro. Cienka warstwa szamponu powinna uporać się z osadzaniem się pary na lustrze. Zaskoczy Cię skuteczność tej metody!

4. Ogrzewanie powierzchni lustra od strony wewnętrznej.

Dla tych z nas, którzy nie chcą się bawić w wcieranie pianek, szamponów ta metoda może być dobrym rozwiązaniem problemu. Wykorzystuje się do tego elementy grzewcze podłączone do instalacji elektrycznej w łazience. Dzięki podgrzewaniu przez maty lub folie grzewcze para będzie automatycznie wysuszana, dzięki czemu już nigdy nie przysłoni nam naszego odbicia. Jedynym minusem tej metody jest to, że nie możemy wykonać tego sami. Montaż instalacji należy zlecić elektrykowi, abyśmy byli pewni, że nie powstanie zwarcie.

5. Wosk samochodowy.

Skuteczny sposób to również nałożenie na lustro preparatu zapobiegającego parowaniu szyb w samochodzie. Może sprawdzić się również wosk samochodowy. Na koniec aplikacji wytrzyj lustro do sucha i gotowe.

2 komentarze

  • Line-glass

    Przydane porady – większość osób pewnie nie zdaje sobie sprawy, że można z nich skorzystać. 🙂

  • Curver

    A jaki sposób na lustro 3D , takie z diodami wewnątrz ?
    Zaparowało mi, i co teraz ?