Niska temperatura na dworze, środki dezynfekujące, środki chemiczne, długotrwały kontakt z wodą, słońce, wiatr czy też dłuższa praca w rękawiczkach, to wszystko nie służy delikatnej skórze na dłoniach. Skóra dłoni jest bardzo cienka, zawiera niewiele tkanki tłuszczowej i tym samym jest bardziej podatna na wysuszenie, złuszczenie i pękanie.
Dlaczego warto dbać o dłonie?
Jedwabiście gładka, prawidłowo nawilżona skóra świadczy o naszej elegancji i poprawia pewność siebie. Zadbane dłonie są naszą wizytówką! Przyciągają uwagę innych podczas witania, w pracy czy też w towarzyskich kontaktach. A czyste, zdrowe dłonie wzbudzą większe zaufanie. Dlatego też musimy pamiętać, że dłonie to nie tylko manicure, który zdobi nasze paznokcie.
Jak właściwie dbać o dłonie?
Do mycia rąk wybierajmy łagodne mydła, wzbogacone składnikami nawilżającymi i odżywczymi. Najpierw moczymy ręce wodą, nabieramy tyle mydła by, pokryły całą powierzchnię rąk. Dokładnie rozprowadzamy mydło, pocierając o siebie dłonie, przestrzenie między palcami, kciuki i grzbiety palców. Na koniec dokładnie płuczemy i wycieramy do sucha najlepiej jednorazowym ręcznikiem papierowym.
Tak jak w pielęgnacji ciała, również i do rąk idealnie sprawdzi się peeling wykonany raz w tygodniu. Z kosmetyku możemy skorzystać w wersji gotowej lub też przygotować samemu. Najważniejsze jest, by masować delikatnie, usuwając martwy naskórek. Peeling wygładzi i uelastyczni skórę.

Do zrobienia wersji domowej potrzebne są dwa składniki:
- łyżka soli kuchennej gruboziarnistej połączona z łyżką oliwy z oliwek
lub - łyżka cukru i kilka kropli oliwy z oliwek
do obu wersji możemy dodać łyżkę miodu, soku z cytryny lub żelu aloesowego, a olej z oliwek możemy zastąpić olejem kokosowym. Do peelingu możemy również wykorzystać fusy z porannej kawy, zawarta w niej kofeina ujędrni skórę i nada jej elastyczności.

Kąpiel w oliwie to idealny zabieg, który nawilży i zregeneruje naskórek, a przy okazji odżywi również paznokcie. Wystarczy wlać do mniejszej miseczki oliwę z oliwek, włożyć miseczkę do większej z nagrzaną wodą. Gdy oliwa się nagrzeje, zanurzyć w niej ręce na około 10 minut. Następnie wykonać masaż dłoni, a pozostałość, która się nie wchłonęła wytrzeć ręcznikiem papierowym.
Maseczka lniana przyspieszy gojenie drobnych ran, zmiękczy skórę i stworzy warstwę ochronną zatrzymującą wilgoć. Zalej dwie czubate łyżki siemienia lnianego gorącą wodą (najlepiej mielonego). Po ostygnięciu zlej wodę, a papkę nałóż na dłonie, zabezpieczając folią i ręcznikiem. Po 20 minutach opłukaj dłonie, osusz i posmaruj nawilżającym kremem.
Krem do rąk mniej zawsze pod ręką!
Ten kosmetyk powinien towarzyszyć nam wszędzie, należy go nakładać kilka razy dziennie, dodatkowo robiąc krótki, delikatny masaż, który poprawi krążenie i uelastyczni skórę. Przy wyborze kremu do rąk kierujmy się jego właściwościami i zawartością składników, a nie pięknym zapachem i wyglądem:).
Niżej kilka wskazówek, które ułatwią zakup kremu na miarę Waszych potrzeb.
Kremy możemy podzielić na:
- nawilżające, idealne w okresie zimowym na szorstkie, suche dłonie z tendencją do podrażnień i pękania.
- ochronne, bardzo często są to wodoodporne kremy, które pozostawiają na dłoniach film, który chroni przed mrozem, promieniowaniem UV i wodą.
- odżywcze, są to kremy uniwersalne, mają za zadanie nawilżyć i zabezpieczyć dłonie przed wysuszeniem i podrażnieniem.
- regenerujące, przeznaczone są do rąk, suchych i zniszczonych, które potrzebują natychmiastowego efektu nawilżenia, zawierają zwiększoną dawkę substancji nawilżających.
- przeciwzmarszczkowe, ich zadanie to niwelowanie zmarszczek i głębokie ujędrnienie skóry, idealne dla osób po czterdziestym roku życia.
- specjalistyczne, do tej grupy należą kremy lecznicze, przeznaczone do skóry wrażliwej z nadmierną potliwością, łuszczyca czy też problem ze skórą atopową.

Składniki na które, należy zwrócić uwagę:
- Witaminy E i C, zmniejszenie przebarwienia skóry, działanie ochronne, wzmacnia naczynia i odnawia włókna kolagenowe.
- Elastyna, wygładza zmarszczki, wpływa na elastyczność skóry.
- Koencyn Q 10, działanie ujędrniające, wygładza skórę i zmarszczki.
- Echinacea, ma działania przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne, nawilża i ujędrnia skórę.
- Ceramidy (lipidy), zapobiegają utracie wody, poprawiają elastyczność skóry.
- olej z awokado, zawiera potas, lecytynę i witaminy A i D, pomaga przy łuszczycy i suchej skórze.
- wazelina, gliceryna, olej słonecznikowy i parafinowy oraz silikony, zapobiegają przesuszaniu rąk, tworzą warstwę ochronną.

Oczywiście wyżej wymienione składniki to nie wszystkie, jakie występują w składzie kremu, pamiętajmy również, że dobry krem nie zawsze musi być drogi:).