Aktualności,  Pomysły na prezenty,  Porady

Babcia i dziadek – jak to się zaczęło?

„Niby nic, a tak to się zaczęło, niby nic, zwyczajne pa pa pa…”

A wszystko zaczęło się w 1965 roku w Poznaniu, w pięknym ogrodzie nad Wartą. Występowała tam gościnnie wspaniała polska aktorka Mieczysława Ćwiklińska. Grała w sztuce Alejandro Casona pod tytułem „Drzewa umierając stoją”, rolę babci. W tym samym czasie obchodziła swoje 85 urodziny. Organizatorzy, chcąc uczcić ten dzień, wpadli na pomysł tortu z napisem „Dla Babci”. Wręczając tort i kwiaty artystce, wmówiono jej, że w tym dniu w Poznaniu obchodzi się Dzień Babci. Pomysł ten podchwyciła gazeta „Express Wieczorny” i w 1966 roku 21 stycznia został ogłoszony Dniem Babci.

Dziadek też jest bardzo ważny w życiu wnuków, więc nie mogło być inaczej jak ustalić datę takiego dnia w kalendarzu. Na początku taki dzień miał być obchodzony 30 maja w dniu urodzin Mieczysława Fogga, ale data się nie przyjęła i zaczęto obchodzić Dzień Dziadka bezpośrednio po Dniu Babci czyli 22 stycznia.

A jak jest w innych krajach?

 • W Japonii nie obchodzi się święta Babci i Dziadka, ale od 1966 roku 15 września jest obchodzony Dzień Szacunku dla Wieku. Starsi ludzie są traktowani z należnymi im honorami.
 • W Estonii święto przypada na drugą niedzielę września i jest obchodzone od 2010 roku.
 • W Wielkiej Brytanii Święto Dziadków jest obchodzone w pierwszą niedzielę października, a Grandmother Achievement Day świętują 11 lutego.
 • W Meksyku 28 sierpnia pod nazwą Dia de Abuelos.
 • W Holandii święto jest ruchome.
 • W Australii świętują od 2010 roku w pierwszą niedzielę listopada.
 • We Włoszech La Festa dei nonni czyli święto babć i dziadków obchodzone jest od 2005 roku 2 października. W tym samym dniu obchodzone jest święto Aniołów Stróżów.
 • We Francji Dzień Babci przypada na pierwszą niedzielę marca, a Dzień Dziadka na pierwszą niedzielę października.
 • W Brazylii i Bułgarii Dzień Babci świętuje się tak jak w Polsce 21 stycznia.
 • W Hiszpanii ten wspaniały dzień świętują 26 lipca.
 • W Stanach Zjednoczonych Narodowe Święto Dziadków jest ruchome i obchodzone we wrześniu. Symbolem święta jest niezapominajka.

Jednak niezależnie jak, gdzie i kiedy świętujemy, najważniejsze jest uczcić to święto. Podarujmy im niezwykle chwile, które na długo pozostaną w ich pamięci. Nie zapominajmy o nich, czas spędzony z nimi jest bezcenny:).

Jaki prezent podarować?

Obecnie na rynku jest wiele gadżetów, śmieszne kubki, dekoracyjne fartuszki, ozdobne filiżanki i ramki. Upominki dla dziadków nie muszą być drogie, ważne żeby były praktyczne. Pomyślmy, co przyda się naszym dziadkom, z czego się ucieszą. Niżej kilka pomysłów, które może Was zainspirują:)

 

Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego z okazji ich Święta !!!

Zespół SuperKoszyk.pl

 

 

Super Pani Domu

Kobieta, która żadnej pracy się nie boi i na każdy problem znajdzie rozwiązanie. Uwielbia dbać o dom, ale przede wszystkim o siebie. Na blogu sprzeda Wam kilka tricków, a także opisze kosmetyki, które testowała.

One Comment

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *