Tydzień Polskich Marek

Barwa – krakowska firma z tradycjami – TPM #6

Kraków. Miasto kultury i sztuki. Widać ją wszędzie – począwszy od architektury i zabytków, przez galerie, aż po przemysł. To właśnie tu, w 1949 roku narodziła się jedna z najpopularniejszych firm kosmetycznych w Polsce – Barwa. Początkowo Spółdzielnia BARWA mieściła się przy Rynku Głównym 33, czyli w samym sercu tętniącego życiem miasta. Dziś przedsiębiorstwo może poszczycić się nowoczesnym, światowej klasy parkiem maszynowym i zautomatyzowaną linią produkcyjną. Jak do tego doszło? Oto krótka historia firmy, która w niedługim czasie, postanowiła podbić serca Klientów na całym świecie.

Szybki rozwój

15 kwietnia 1949 roku spółdzielnia została zarejestrowana pod nazwą Wytwórni Artykułów Chemiczno-Gospodarczych Spółdzielni Pracy BARWA. W następnym roku powstało jej logo, które choć w odświeżonym kształcie, funkcjonuje do dziś. Symbolem Barwy od lat i niezmiennie jest papuga. W lata 50-tych firma postanowiła wkroczyć na nowy grunt. W 1954 roku zaczęła produkować ozdoby choinkowe. Szybko wyroby zaczęły być eksportowane do Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, a także Kanady i USA. Jednak to nie zaspokoiło aspiracji producentów. Lata 60’ to poszerzenie oferty o pasty do butów i podłóg. Nowe perspektywy wymogły na firmie otwieranie kolejnych zakładów produkcyjnych. Łącznie w tym okresie Barwa posiadała już sześć oddziałów zlokalizowanych na terenie miasta.

Lata 70-te i 80-te

W 1974 roku nazwa firmy ponownie została zmieniona na Przemysłowe Zakłady Chemii Gospodarczej Barwa – Spółdzielnia Pracy. Trzy lata później przedsiębiorstwo znów postawiło na poszerzenie oferty, które okazało się strzałem w dziesiątkę. Nowością stały mydła w kostce. Produkt skierowany był do szerokiego grona odbiorców, a jego produkcja oparta była o 11 wariantów. Wśród tych, które zasługują na szczególną uwagę znalazły się mydła siarkowe, undecylenowe, salicylowe, ichtiolowe, tatarakowo-chemielowe i dziegciowe. Część z nich produkowana jest do dziś. Kolejnym krokiem było wprowadzenie do oferty płynu do mycia naczyń – Jagna. Wysoki popyt i chęć rozwoju spowodowały, że z końcem lat 70-tych Barwa postanowiła uruchomić zautomatyzowany ciąg do produkcji mydła. Linia Mazzoni stała się jedną z najnowocześniejszych produkcji w Polsce. W kolejnej dekadzie ponownie odświeżono logo. Na tym zmiany nie poprzestały. W 1986 roku firma wkroczyła na rynek kosmetyków pielęgnacyjnych m.in. z brandem MISS, która stała się jedną z koronnych marek Barwy. Asortyment wzbogacił się o szereg produktów płynnych, tj. mydła w płynie, szampony do włosów oraz płyny do higieny intymnej.

Zobacz produkty marki Barwa w SuperKoszyk.pl >>

Nowe marki

Przełom lat 80-tych i 90-tych stanął pod znakiem nowego layoutu. Logotyp został uproszczony, jednocześnie zwracając większą uwagę. Wszystko za sprawą nowej kolorystyki. Czerwień papugi i czerń napisu wyróżniały się ze sklepowych półek. Firma była wierna tej odsłonie aż do 2007 roku. W związku z rozrostem przedsiębiorstwa, w 1990 roku Barwa przeniosła się z Rynku Głównego na ul. Lea 210 a, wciąż pozostając wierna Krakowowi. Kolejne zmiany dotyczyły kadr. W 1992 nowym prezesem firmy został Stanisław Brożyna. W tym samym roku Barwa wypuściła na rynek linię produktów dedykowanym dzieciom – BEBI. W jej skład wchodziły m.in. płatki mydlane, szampon oraz mydło. Wraz ze wzrostem popularności serię wzbogacono o płyny do prania oraz kąpieli.

Nagrody i wyróżnienia

Od początków 1997 roku, firma zyskiwała nie tylko w oczach Klientów, ale i przedsiębiorców. Otrzymała wyróżnienie „Srebrnego Asa” za rzetelność w biznesie oraz propagowanie rodzimej przedsiębiorczości, zaś w 2008 otrzymała tytuł Gazeli Biznesu. W 2013 roku krem matujący z serii Siarkowa Moc otrzymał nagrodę Kosmetyka Wszech Czasów przyznawaną przez portal Wizaż.pl. Od 2003 roku Barwa wprowadziła system zarządzania jakością ISO. Na uwagę zasługuje także fakt, że w 2004 zrezygnowała z wykorzystywania tłuszczów zwierzęcych przy wytwarzaniu mydeł. Od tego momentu wszystkie mydła zaczęły być produkowane na bazie oleju palmowego. Od kilku lat Barwa prowadzi także ekspansję na rynkach zagranicznych, zyskując popularność nie tylko w Europie, ale i w krajach Bliskiego Wschodu.

Nowoczesność w zgodzie z tradycjami

W roku milenijnym Barwa przekształciła się ze Spółdzielni Pracy na Spółkę z Ograniczoną Odpowiedzialnością. Następne lata przyniosły jej znaczne zmiany. Zakończono budowę nowej siedziby i zakładu produkcyjnego przy ul. Szafrana 11. Nowy obiekt uznawany jest za jedną z najnowocześniejszych fabryk w Polsce. Stały rozwój parku maszynowego, coroczne audyty i chęć wprowadzania innowacyjnych rozwiązań spowodowały, że Barwa jest dziś jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek kosmetycznych na polskim rynku.

 

Kilka propozycji kosmetyków od firmy Barwa:

 

Zobacz także:

Super Pani Domu

Kobieta, która żadnej pracy się nie boi i na każdy problem znajdzie rozwiązanie. Uwielbia dbać o dom, ale przede wszystkim o siebie. Na blogu sprzeda Wam kilka tricków, a także opisze kosmetyki, które testowała.

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *