Ciąża tydzień po tygodniu,  Dziecko i Mama

Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu (+kod rabatowy)

Zapraszamy Cię do nowego cyklu artykułów poświęconych ciąży. Dowiesz się z nich jak tydzień po tygodniu przebiega rozwój dziecka, jak zmienia się  organizm podczas ciąży oraz co jest szczególnie warte uwagi w danym okresie. Zapraszamy do lektury!

Dokładny moment, w którym dochodzi do zapłodnienia i poczęcia nowego życia owiany jest tajemnicą. Pierwszy miesiąc ciąży to czas, w którym najczęściej nawet sama matka nie podejrzewa jeszcze, że w jej brzuchu już rozwija się nowe życie. Z reguły, gdy występują pierwsze zauważalne dla kobiety objawy, ciąża jest już w 4-5 tygodniu. Serię rozpoczynamy od 3 tygodnia, bowiem wiek ciąży liczy się od daty pierwszego dnia wystąpienia ostatniej miesiączki. Około 14 dnia cyklu występują dni płodne, podczas których może dojść do zapłodnienia, wcześniejsze tygodnie są zatem czasem przygotowań.

Uwaga! Czytaj uważnie – na końcu  artykułu przygotowaliśmy szczególny prezent tylko dla Ciebie. ?

Pierwsze objawy ciąży – 1 tydzień

Kwestia tego jak rozpoznać ciążę w pierwszym tygodniu oraz co się dzieje w pierwszym tygodniu ciąży z organizmem to pytania, które stawia sobie wiele kobiet. Niestety, musimy Cię trochę rozczarować – 1 tydzień ciąży de facto jeszcze nią nie jest. W związku z tym, że wiek ciąży liczony jest od daty wystąpienia ostatniej miesiączki, pierwsze 2 tygodnie ciąży są tak naprawdę czasem przed zapłodnieniem.

Oblicz przybliżony termin porodu

Jeśli wiesz już, że jesteś w ciąży z pewnością jesteś ciekawa kiedy mniej więcej przypadnie data Twojego porodu. Termin porodu wylicza lekarz, jednak orientacyjnie możesz zrobić to również sama. Wiedząc, że dokładny moment połączenia komórki jajowej z plemnikiem jest niemożliwy do ustalenia, niemiecki położnik Franz Naegele opracował metodę, która pozwala w przybliżony sposób określić termin porodu. Termin określa się na podstawie daty wystąpienia ostatniej miesiączki. By określić przybliżony termin od tej daty należy odjąć 3 miesiące, a do wyniku dodać 7 dni. 

Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki – 3 miesiące + 7 dni + 1 rok

Przykład: 12 lipca – 3 miesiące = 12 kwietnia / 12 kwietnia + 7 dni = 19 kwietnia = Twój orientacyjny termin porodu

Jesteś w ciąży? Gratulujemy! Który to tydzień? 🙂

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

pierwszy tydzień ciąży objawy

Dopiero planujesz ciążę?

Jeśli dopiero planujesz ciążę pamiętaj, że jest kilka kwestii, o które warto zadbać:

Zdrowo się odżywiaj – to istotne już na 3 miesiące przed planowaną ciążą. Dlaczego tak szybko? Mniej więcej tyle czasu zajmuje organizmowi oczyszczenie z toksyn, regeneracja i uzupełnienie witamin. Zadbaj o to, by Twoja dieta bogata była w warzywa, owoce, mięso, nabiał i orzechy, staraj się unikać alkoholu. Warto skonsultować się również z lekarzem w sprawie dobrego przygotowania do ciąży.

Wysypiaj się, unikaj stresu – nie od dziś wiadomo, że dobra kondycja psychiczna ułatwia wiele spraw. Zregenerowany, odstresowany organizm będzie doskonale przygotowany na najważniejsze zmiany w życiu.

Wylecz zęby – nie tylko po to, by błyszczeć nieskazitelnym uśmiechem. 🙂 Podczas ciąży kobiecy organizm jest obciążony i zdecydowanie łatwiej o problemy z zębami. Leczenie bolącego zęba podczas ciąży często jest problematyczne i wiąże się ze stresem. Popsute zęby mogą przyczynić się również do przedwczesnego porodu.

Przyjmuj kwas foliowy – kwas foliowy wpływa dodatnio na prawidłowy rozwój układu nerwowego u dziecka. Przyjmowanie kwasu foliowego pozwala na znaczne obniżenie ryzyka wystąpienia uszkodzeń cewy nerwowej. Kwas foliowy dodatkowo wpływa pozytywnie na kondycję psychiczną, zapewnia zdrowe działanie wątroby, żołądka i jelit, wpływa na dobrą wagę i rozwój noworodków oraz przeciwdziała anemii.

Prezent tylko dla Ciebie! Kod na darmową dostawę!

Na koniec mamy dla Ciebie prawdziwą gratkę. ? Specjalnie dla naszych wiernych Czytelniczek przygotowaliśmy ekskluzywny kupon na darmową dostawę. Zrób zakupy na minimum 49 zł i skorzystaj z dostawy za darmo! By skorzystać z kuponu, po dodaniu produktów do listy wpisz kod: SKCIAZA18 i ciesz się darmową dostawą! Kupon ważny jest do końca roku przy zakupach na minimum 49 zł.

Zobacz niektóre z naszych okazji dla przyszłych Mam:

Pamiętaj, by zapisać się na newsletter – wysyłamy tylko to, co naprawdę Cię interesuje – informacje o Dniach Darmowej Dostawy, promocjach i wyprzedażach. Dodatkowo, na pierwsze zakupy otrzymasz 10 zł rabatu!

Zapisz się na newsletter i zyskaj 10 zł rabatu na najbliższe zakupy – kliknij tutaj!

Słyszałaś już o SuperKlubie? Jeśli nie – przeczytaj dlaczego powinnaś dołączyć. Jeśli tak – dołącz do nas!

Tak – chcę dołączyć do SuperKlubu i wymieniać punkty na atrakcyjne rabaty!

2 komentarze

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *