fakty i mity na temat rodzicielstwa
Rodzicielstwo

Fakt czy mit? Sprawdź czy wiesz, które z 5 opinii o rodzicielstwie to kłamstwo.

Rodzicielstwo to fascynujący czas. To okres pełen nowości, zaskoczeń i wielu ciekawych informacji. Niektóre z nich – mimo, że powszechnie znane – są jednak zupełnie nieprawdziwe. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wyjątkowo często powtarzanych informacji – sprawdź czy wiedziałaś, które z nich to mity!

ślinienie się dzieci i ząbkowanie

Dziecko ślini się podczas ząbkowania

FAKT Jeśli nie występują inne przyczyny, które mogłyby powodować ślinienie, a dziecko zaczyna wkładać do buzi rączki oraz wszystko to, co znajduje się w ich zasięgu – to sygnał, że niedługo zacznie się ząbkowanie. Ślinianki wykazują wzmożoną pracę w tym trudnym dla dziecka okresie – stąd nadmierne ślinienie się. By ukoić ból i ułatwić maluchowi przejście okresu wyrzynania się ząbków, zaopatrz się w kilka gryzaczków – chłodzące, z grzechotką lub misiem – każdy będzie idealny na inny moment, dodatkowo zajmiesz dziecko na kilka chwil więcej.

Mocno zmęczone niemowlę lepiej śpi

MIT Mocno zmęczony dorosły człowiek faktycznie lepiej śpi – przykłada głowę do poduszki i równo z zamknięciem oczu zapada w sen. Niemowlęta, które są bardzo zmęczone, są marudne i rozdrażnione – płaczące, podenerwowane dziecko nie uśnie szybko. Małe dzieci powinny mieć stałe pory zasypiania – reguluje to ich zegar biologiczny i nadaje bezpieczną rutynę – pozbawianie dziecka drzemek lub przeciąganie pory pójścia spać nie powinno być stałą praktyką. Kiedy widzisz, że dziecko wykazuje objawy zmęczenia – pociera oczy i ziewa – zdecydowanie czas na sen.

czy zmęczone niemowle lepiej spi

Mąka ziemniaczana sprawdzi się zamiast zasypki dla niemowląt

FAKT Mąka ziemniaczana to stary patent naszych babć i mam. Jeśli zabrakło Ci pudru niemowlęcego lub Twoje dziecko ma na niego uczulenie – mąka ziemniaczana sprawdzi się w tej roli idealnie. Dzięki swoim właściwościom mąka działa delikatnie ściągająco, łagodzi podrażnienia, redukuje też krostki i odparzenia. Chcąc zastosować mąkę ziemniaczaną zamiast pudru, pamiętaj by skóra dziecka była czysta i dokładnie osuszona – mąkę zastosuj tak jak do tej pory puder.

Jeśli wolisz jednak tradycyjne pudry niemowlęce i kremy, serdecznie polecamy Ci produkty z naszego sklepu:

Dziecko powinno spać na poduszce

MIT Dziecko powinno spać na płaskiej powierzchni. Niewprawne, nieskoordynowane jeszcze ruchy dziecka sprawiają, że poduszka bardziej przeszkadza niż pomaga. Nawet płaska poduszka sprawia, że ułożenie ciała dziecka może być nieprawidłowe, a sam maluch nabierze już na starcie złych nawyków ruchowych. Zdecydowanie nie powinno kłaść się dziecka na poduszce na brzuchu – miękkie podłoże jest dla malca niestabilne, a w razie zmęczenia się i położenia główki może też stwarzać zagrożenie. Jeśli dziecko cierpi na refluks warto zamiast poduszki zastosować specjalny klin do spania, który będzie dla niego w pełni bezpieczny.

rozwój małego dziecka

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie

FAKT/MIT Jest to zdanie, które jednocześnie jest mitem i prawdą. Każde dziecko jest inne – to oczywiste. Indywidualny charakter, osobowość, temperament – każdy z nas urodził się z pewnym zestawem cech i predyspozycji – dzięki temu wszyscy jesteśmy niepowtarzalni i wyjątkowi. Taka sytuacja sprawia, że dzieci potrafią rozwijać się w różnym tempie – jedne szybciej, inne odrobinę wolniej. Widząc, że Twoje dziecko nieco wolniej rozwija pewne umiejętności, nie należy martwić się na zapas – w końcu każdy z nas jest inny. Z drugiej strony istnieją jednak wytyczne, na które warto mieć wzgląd. Jeśli rozwój Twojego dziecka znacząco się opóźnia i maluch odstaje od książkowej normy o kilka miesięcy warto skonsultować się ze specjalistą – choćby po to, by spać spokojnie.

Jesteśmy pewni, że okres oczekiwania na dziecko oraz wczesne rodzicielstwo obfituje w przeróżne informacje, które mocno wrosły już w naszą rzeczywistość – chociaż nie zawsze są prawdziwe. Znacie jakieś popularne mity, które mimo braku podstaw są z uporem powtarzane? Podzielcie się nimi w komentarzach – czekamy na Wasze opinie.

Droga Mamo – serdecznie polecamy Ci zapisanie się do naszego newslettera. Wysyłamy w nim wyłącznie atrakcyjne informacje o promocjach i cenowych okazjach, czyli to, co Cię interesuje. Dodatkowo, na pierwsze zakupy otrzymasz od nas kupon obniżkowy na kwotę 10 zł. Zapisz się na newsletter i zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10zł na najbliższe zakupy – kliknij tutaj!

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *