Jak działa...

Jak działa… rokitnik? Poznaj z bliska dumę Syberii.

Cierń morski, złoto Syberii, rosyjski ananas… O czym mowa? Rokitnik zwyczajny – przedmiot dzisiejszego artykułu – to dla wielu osób wciąż tajemnicza roślina. Rokitnik rosnący dziko w różnych częściach Europy i Azji, jest popularnym, a wręcz pospolitym bohaterem, który właśnie szturmem wdziera się na salony.

Gdzie rośnie rokitnik?

Rokitnik rośnie dziko na terenach Europy i Azji zajmując na swoje bytowanie głównie nieprzyjazne nadmorskie wybrzeża. Również Polska jest miejscem, w którym można spotkać tą wspaniałą roślinę – ujście Wisły u wybrzeża Bałtyku – to lokalizacja, w której najszybciej spotkasz rokitnik zwyczajny. Mimo pięknego wyglądu – nie zrywaj jego owoców – w naszym kraju jest pod ochroną. Spartańskie warunki, w jakich często rośnie rokitnik sprawiają, że roślina zmuszona jest maksymalnie koncentrować odżywcze składniki – dzięki temu możemy korzystać z jej dobrodziejstwa.

Roślina znana była w Chinach już od czasów Dynastii Tang (około 1000 lat temu), stosowano go w Himalajach oraz w wielu miejscach Europy – z Syberią i Estonią na czele. Sprawia to, że choć występowanie rokitnika wydaje się być pospolite to jednak towarzystwo, które się na nim poznało, jest zdecydowanie światowe. 😉

Rokitnik rośnie w krzewach, osiągających przeróżne rozmiary – od niewielkich 1,5 metrowych roślin, po prawdziwie majestatyczne 6 metrowe krzewiaste baobaby. Owoce rosną gęsto przytulone do siebie, ciasno otaczając gałęzie. Wygląd takiej oblepionej owocami gałęzi przypomina nieco ananas – stąd jeden z jego przydomków. Od słowa „oblepienie” wzięła się też rosyjska nazwa – „oblepikha” – znacząca dokładnie „rokitnik”.

Co sprawia, że rokitnik znajduje się na ustach wszystkich? Nad fantastycznymi właściwościami tej rośliny możnaby się rozpływać długie godziny – postaramy się wymienić jej główne i najważniejsze cechy, które sprawiają, że to prawdziwy cud natury.

Co sprawia, że jest tak wyjątkowy?

Rokitnik to potężne źródło witaminy C – w 100 g tej rośliny znajdziesz aż 4-krotną dawkę zaspokajającą dzienne zapotrzebowanie. Jest fantastyczną pomocą przy gojeniu się trudnych ran, oparzeń, odmrożeń, odleżyn i wszelkich uszkodzeń skóry. Mimo, że główną siłą rośliny są owoce, nawet jej liście mają dobroczynne właściwości – napar wykorzystywany jest przy leczeniu schorzeń skóry.

To bomba witaminowa, która w mig uzupełni niedobory. Silnie pobudza organizm do wydalania toksyn, wspomaga leczenie wrzodów, chroni przed krzywicą i osteoporozą oraz działa przeciwdepresyjnie.

A co z działaniem kosmetycznym? Rokitnik chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, głęboko wnikając w skórę, stymuluje ją do regeneracji. Normalizując poziom nawilżenia wpływa na wygładzenie, sprężystość i zmniejszenie szorstkości. Dzięki rokitnikowi skóra staje się piękniejsza, gładsza, a przede wszystkim zdrowsza.

Włosy również zyskują na dobroczynnym działaniu rokitnika – stają się gładsze, wzmocnione, bardziej błyszczące. Dzięki regularnej pielęgnacji kosmetykami z dodatkiem rokitnika, zauważalna jest redukcja wypadania włosów, wzmocnienie cebulek i poprawa sprężystości i elastyczności.

Gdy już wiecie, że złoto Syberii nie bez powodu nazywane jest złotem, na pewno jesteście ciekawe, jakie kosmetyki oferują Wam jego dobrodziejstwo. 😉

Kosmetyki z rokitnikiem

Serdecznie polecamy Wam przede wszystkim rokitnikową serię Natury Siberica. Marka korzysta z bogactwa rokitnika ałtajskiego rosnącego w surowych syberyjskich warunkach. Zbieraniem owoców trudnią się tam plemiona syberyjskie zajmujące się tym od pokoleń. Natura Siberica deklaruje, że aktywnie wspiera rdzenną ludność w rozwoju.

Rokitnikową pielęgnację znajdziecie również w produktach Schauma – ekstrakty zawarte w składzie ich kosmetyków świetnie poradzą sobie z suchymi, trudnymi do ułożenia, niesfornymi włosami. Jeśli natomiast interesuje Was pielęgnacja dłoni i stóp – z całego serca polecamy Wam kosmetyki Babuszki Agafii, która również będąc rosyjską marką, stawia na naturalne pochodzenie składników i ludowe, sprawdzone receptury.

Jeśli lubisz nasz sklep pamiętaj koniecznie, żeby zapisać się na newsletter – czekają na Ciebie wspaniałe promocje, konkursy i informacje o darmowej dostawie – wysyłamy tylko to, co Cię naprawdę interesuje. 😉

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10zł na najbliższe zakupy – kliknij tutaj!

Zobacz także:

2 komentarze

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *