węgiel aktywny w kosmetyce
Jak działa...

Jak działa… Węgiel aktywny? Poznaj jasną stronę czarnego bohatera.

węgiel aktywny kosmetyka

Węgiel. Dla tych, którym kojarzy się wyłącznie ze Śląskiem lub brykietem do grilla, przedstawiamy kilka informacji. Pierwsza z nich – węgiel to doskonałe i znane od wieków panaceum na wiele dolegliwości. Niemożliwe? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się sama. 😉

Jak powstaje węgiel aktywny?

Mowa oczywiście o węglu aktywnym – ten na grilla czy kamienny również posiada wiele wspaniałych właściwości, jednak dziś zajmiemy się ich leczniczym bratem. Węgiel aktywny nazywany jest również węglem medycznym lub aktywowanym. Powstaje w wyniku spalania miazgi drzewnej w niezwykle wysokiej temperaturze – aż 900 st. C. By zaktywować go i do maksimum zwiększyć właściwości adsorbcyjne, węgiel poddawany jest działaniu pary wodnej lub powietrza o wysokiej temperaturze. Dzięki tym zabiegom węgiel zyskuje zdolność pochłaniania różnorodnych substancji, a trzeba zaznaczyć, że jego możliwości w tym polu są prawdziwie imponujące. Tradycyjnie stosowany jest jako lekarstwo na dolegliwości żołądkowe.

Niesamowite właściwości węgla aktywnego

maseczka z węgla aktywnego

Węgiel aktywowany jest doskonałym adsorbentem. Chociaż brzmi to tajemniczo i nie do końca wiadomo dlaczego posiada on takie właściwości, to samo działanie, choć często spektakularne, jest dość proste do wytłumaczenia. Węgiel aktywny posiada zdolność pochłaniania różnorodnych trujących i toksycznych substancji samemu jednocześnie nie uwalniając nic do organizmu. Najprostszym porównaniem tłumaczącym działanie naszego dzisiejszego bohatera jest odkurzacz. Podobnie jak on, węgiel przechodzi przez organizm pochłaniając do swojego wnętrza toksyny i nie dopuszcza do ich ponownego uwolnienia. Nie rozpada się w układzie pokarmowym, dlatego wiąże zanieczyszczenia i zabiera je ze sobą, samemu pozostając w niezmienionej formie.

Węgiel w kosmetyce

Ze względu na swoje właściwości węgiel aktywny jest z powodzeniem stosowany w kosmetyce – producenci z chęcią wykorzystują go w produktach przeznaczonych do głębokiego oczyszczania skóry i włosów. Wyjątkowy charakter węgla sprawia, że zawierające go kosmetyki szczególnie dobrze sprawdzają się przy pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i problematycznej. Kosmetyki zawierające węgiel aktywny wspaniale oczyszczają skórę pochłaniając z jej powierzchni wszelkie zanieczyszczenia. Dzięki dodatkowemu działaniu ściągającemu zaognione niedoskonałości zostają załagodzone, a rozszerzone pory zmniejszone. W widoczny sposób poprawia się kondycja skóry, a jej praca zostaje dodatkowo uregulowana.

Domowy sposób na głębokie oczyszczenie

węgiel aktywny zastosowanie

Jeśli chcesz, możesz samodzielnie wykonać maseczkę z węgla aktywnego, która pozytywnie wpłynie na kondycję skóry redukując ilość zaskórników i niedoskonałości. Do wykonania maseczki potrzebujesz:

– 2 kapsułki węgla aktywnego

– 2 łyżeczki żelatyny

– odrobina ciepłej wody

By wykonać maseczkę należy wymieszać składniki w miseczce dodając niewielką ilość wody – tak, by uzyskać konsystencję gęstej śmietany. Maseczkę należy nakładać na twarz omijając okolice brwi i linii włosów – jest to maseczka typu peel-off. Należy pozostawić maseczkę na około 20 minut i po wyschnięciu usunąć z twarzy ściągając płatami.

Jeśli wolisz gotowe produkty, skorzystaj z oferty w naszym sklepie – moda na węgiel aktywny sprawiła, że pojawiło się wiele kosmetyków z tym wspaniałym składnikiem.

Węgiel leczniczy – ciekawostki

Na zakończenie mamy dla Was kilka ciekawostek:

  • W 1913 roku francuski chemik Michel Bertrand podjął udaną próbę i przyjął 5 gramów trójtlenku arsenu (arszeniku) wymieszanego z węglem drzewnym. Zaznaczyć należy, że arszenik jest substancją silnie trującą, a jego śmiertelna dawka dla dorosłego człowieka wynosi około 70-200 mg. Chemik przeżył próbę.
  • W 1831 roku francuski badacz Pierre – Fleurus Touéry podjął się udowodnienia przed Francuską Akademią Medyczną niezwykłych właściwości węgla aktywnego. Po wcześniejszych udanych próbach podejmowanych na zwierzętach, Touéry spożył przed komisją węgiel wymieszany ze strychniną w dawce przekraczającej 10-krotnie śmiertelną. Przeżył i udowodnił tym samym swoją tezę.
  • Węgiel aktywny, ze względu na swoje niesamowite właściwości adsorbcyjne stosowany jest w maskach przeciwchemicznych skutecznie pochłaniając trujące zanieczyszczenia w powietrza. Z tych samych powodów z powodzeniem może być stosowany jako pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów – np. w lodówce – wystarczy wysypać jego niewielką ilość na talerzyk i pozostawić na półce.

W SuperKoszyk.pl każdego dnia znajdziesz nowości i promocje, które pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze i upolować prawdziwe okazje. Pozostań z nami w kontakcie i zapisz się na newsletter – dodatkowo zyskasz 10 zł na pierwsze zakupy! Dni Darmowej Dostawy, promocje i wyprzedaże – jako pierwsza dowiesz się o tym z newslettera.

Zapisz się na newsletter i zyskaj 10 zł rabatu na najbliższe zakupy – kliknij tutaj!

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *