jam myć podłogę
Sprzątanie

Bez smug, zacieków i plam… Jak myć podłogę?

Podłoga to niezwykle ważny element wystroju. Mimo jej pozornie niewielkiego wkładu w stylizację wnętrza, tak naprawdę to ona nadaje całości charakter. Podłoga kamienna kojarzy się z prestiżem i niezawodnością, drewniana kreuje przytulną atmosferę, natomiast płytki – zwłaszcza te z połyskiem i dużych rozmiarów – sprawiają efekt wyjątkowej elegancji. By jak najdłużej cieszyć się pięknym wyglądem podłogi i nie martwić plamami, smugami czy zaciekami, przedstawiamy Wam skuteczne sposoby na mycie podłogi.

Laminowane panele – jak myć?

Utrzymanie paneli podłogowych w dobrym stanie nie jest trudne. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Czyszczenie paneli podłogowych zawsze należy zaczynać od odkurzenia podłogi. Nie tylko ułatwi to późniejsze zmywanie, ale sprawi, że usuniemy drobinki piasku i śmieci, które mogłyby porysować nawierzchnię. Po dokładnym odkurzeniu można umyć panele. Do tego celu zawsze wybieramy miękką ścierkę lub mopa – delikatna powierzchnia paneli może być nieodporna na twarde szczotki czy druciaki.

płyn do podłóg

Płyn do mycia paneli laminowanych

Codzienne mycie paneli może ograniczyć się do użycia czystej wody, jednak warto raz na tydzień czy dwa umyć powierzchnie z użyciem detergentu. Płyn do mycia podłóg zawsze rozcieńczamy w wodzie i nigdy nie lejemy go bezpośrednio na podłogę. Zwilżoną w roztworze ścierkę lub mopa dokładnie wyżymamy i lekko wilgotną przecieramy panele. Użycie zbyt wilgotnej ścierki może spowodować puchnięcie podłogi. Zewnętrzna warstwa jest odporna na wilgoć, jednak jej środkowa część już o wiele mniej. Czyszczenie paneli z użyciem detergentu pozwala również lekko ją zakonserwować i chronić przed potencjalnymi uszkodzeniami. Wybierając płyn do paneli podłogowych warto wybierać ten bez efektu połysku – unikniemy wówczas nieestetycznych smug.

Jak pielęgnować drewnianą podłogę?

Podłoga z drewna ma niewątpliwe plusy, do których trzeba zaliczyć szlachetny wygląd, ciepło i przytulny oraz elegancki charakter, który nadaje. Drewno jest jednak odrobinę bardziej wymagające od paneli laminowanych, a pielęgnacja podłogi drewnianej wymaga użycia specjalnych środków. By utrzymać podłogę drewnianą w dobrej kondycji warto regularnie ją odkurzać. Dzięki temu uchronimy pokrywający ją lakier przed zarysowaniami. Rozwiązaniem, które pomoże w pielęgnacji podłogi drewnianej jest również odpowiednie zagospodarowanie strefy wejścia. Wycieraczki czy ociekacze pomogą uniknąć wnoszenia piasku i błota – tym samym chroniąc parkiet czy panele.

Czym myć parkiet drewniany?

Mycie parkietu drewnianego powinno odbywać się z użyciem płaskiego mopa. Niezalecane są mopy sznurkowe, ponieważ trudne jest ich dokładne wyżęcie. Płyn do podłóg, używany do sprzątania, powinien być dostosowany do drewna – zawarte w specjalistycznych preparatach składniki pozwalają nie tylko na utrzymanie czystości, ale też konserwację. Wybierając środek do pielęgnacji drewnianej podłogi powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj wykończenia, do którego jest przeznaczony. Innym środkiem będziemy myć podłogę lakierowaną, innym zaś olejowaną.

Pielęgnacja płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne należą do powierzchni stosunkowo łatwych do utrzymania w czystości. Są odporne na wilgoć, kurz łatwo się z nich ściera, a podatność na smugi jest stosunkowo niewielka. Pewną trudność mogą sprawiać płytki o wysokim połysku, jednak również na nie jest sposób.☺ By utrzymać płytki ceramiczne w czystości wystarczy woda z płynem do podłóg oraz mop lub ścierka. By usunąć zwykły, codzienny kurz nie potrzebujemy specjalistycznych środków. Odpowiednia będzie nawet woda z płynem do naczyń lub – dla fanów życia eko – woda z dodatkiem octu. Po silniejsze środki warto sięgać chcąc uporać się z trudniejszymi zabrudzeniami. Kamień czy osady z mydła można usunąć z użyciem produktów o kwasowym odczynie. Pamiętajmy jednak, że każdorazowo przed użyciem nowego, zwłaszcza silnego środka warto zrobić próbę w mało widocznym miejscu. Źle dobrany preparat może bowiem sprawić, że płytki zmatowieją, stracą kolor lub z czasem zaczną pękać.

jak myć płytki

Smugi na płytkach z wysokim połyskiem

By cieszyć się pięknymi płytkami z wysokim połyskiem i nie martwić smugami, warto wdrożyć kilka zasad dotyczących ich pielęgnacji. Niezwykle przydatna może okazać się ścierka z mikrofibry – jej wysoka chłonność sprawia, że pozostająca po zmywaniu woda zostanie wytarta do sucha, a sucha powierzchnia to mniejsza szansa na smugi. Do pielęgnacji płytek z wysokim połyskiem warto używać też sprawdzonych i tradycyjnych rozwiązań, takich jak mycie podłogi wodą z octem lub z sokiem z cytryny. Oba dodatki delikatnie nabłyszczają, nie pozostawiając jednocześnie smug. Jeśli zaś problem ze smugami jest wyjątkowo nasilony, wiele osób poleca mopy parowe, które dodatkowo przynoszą oszczędności na detergentach.

3 komentarze

    • Katarzyna

      Na moich panelach się nie sprawdza niestety. Za to elektryczny jak najbardziej. Co prawda zostawia wilgoć ale w bardzo małej ilości. A tak z ciekawości jaki masz model? Ja mam karchera fc3 premium. Długo myślałam czy go kupić ale trafiłam na super promocje w media expert. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *