jak nawilżyć suche włosy
Włosy

Jak nawilżyć włosy po wakacjach? Zobacz sposób na suche włosy.

Lato to czas beztroski, wakacyjnych wyjazdów i spotkań z przyjaciółmi. To okres, w którym słońce i woda są nam szczególnie bliskie – wypady nad jezioro i opalanie się to dla wielu osób miły sposób na spędzanie letnich popołudni. W czasie, gdy my się doskonale bawimy, nasze włosy często dostają prawdziwą szkołę przetrwania. Narażone na naprzemienne działanie słońca i wody mogą stać się przesuszone i sianowate. Jeśli Wy również zadajecie sobie powakacyjne pytanie o to jak nawilżyć bardzo suche włosy – zapraszam do czytania, znajdziecie kilka odpowiedzi.

Jak nawilżyć suche włosy – powakacyjne wyzwanie

Tym, co w największym stopniu negatywnie wpływa na kondycję włosów jest częste suszenie, narażanie ich na bezpośrednie działanie słońca, farbowanie, suszenie oraz prostowanie. Naturalną skłonność do przesuszania wykazują również włosy kręcone.

Lato szczególnie sprzyja przesuszeniu, dlatego niezmiernie ważne jest by umieć je rozpoznać i wiedzieć jak nawilżyć suche włosy. Suchość włosów często idzie w parze z ich zniszczeniem, jednak warto wiedzieć, że nie każde rozwiązanie będzie uniwersalne dla obu problemów. Jak nawilżyć włosy suche i zniszczone? Zacznijmy od właściwego rozpoznania ich stanu.

jak nawilżyć suche włosy

Suche włosy to nie zawsze zniszczone włosy

Suche włosy charakteryzują się trudnością w rozczesywaniu, „sianowatością”, trudnością w ułożeniu i ogólnym „brakiem współpracy”. Długotrwałe przesuszenie doprowadzi włosy z czasem do ich zniszczenia, jednak można temu skutecznie zaradzić.

Warto wiedzieć, że włosy suche nie muszą oznaczać zniszczonych. Pielęgnacja jednych i drugich różni się od siebie, dlatego ważne jest odpowiednie rozpoznanie. Istotne jest, że suche włosy nie przepadają za proteinami, które w przypadku włosów zniszczonych mogą być kluczem do regeneracji.

Nawilżanie włosów? Zacznij od podstaw.

Włosy składają się z wody w aż 10%. Z tego powodu niezwykle istotne jest nie tylko, by im tą wilgoć dostarczyć, ale również wiedzieć jak ją we włosie zatrzymać. Niewymienioną wcześniej przyczyną suchych włosów jest również ich nieodpowiednia pielęgnacja. Opieranie pielęgnacji wyłącznie na myciu lub stosowanie silnych, niedostosowanych do naszych potrzeb detergentów może powodować przesuszenie oraz inne problemy takie jak łupież.

Do zatrzymania wilgoci we włosach potrzebujesz dwóch rodzajów kosmetyków:

  • emolienty – pomogą utworzyć na powierzchni włosa ochronną warstwę, która zabezpieczy je przed nadmierną utratą zgromadzonej wody
  • humektanty – wiążą cząsteczki wody, dzięki właściwościom higroskopijnym i zatrzymują ją wewnątrz włosa

Bezpośrednią przyczyną przesuszenia włosów jest często niedostateczny poziom sebum, które chroni włosy. Silne detergenty i brak pielęgnacji mogą zaburzyć delikatną równowagę lipidową i sprawić, że włos zostanie bez ochrony, a woda, której potrzebuje – wyparuje.

jak nawilzyć wysuszone włosy

Kosmetyki do nawilżenia włosów

Podczas pielęgnacji suchych włosów niezwykle ważne jest, by wybierać odpowiednie kosmetyki. Tak jak wspomniałam wcześniej, potrzebujemy dwóch rodzajów produktów – emolientów, które zabezpieczą włos od zewnątrz i humektantów, które zrobią to samo w środku. Jak przekłada się to na rzeczywistość?

By nawilżyć suche włosy potrzebujemy silnie nawilżających kosmetyków – odżywek do włosów o działaniu nawilżającym. Jak je rozpoznać? Zawierają humektanty. 🙂 Najczęściej wykorzystywanymi humektantami w kosmetykach do włosów są m.in. miód, aloes, kwas hialuronowy, panthenol, mocznik. Szukaj ich w składzie, a suche włosy Ci podziękują.

Kiedy włos jest już zabezpieczony od środka, czas na emolienty. Do wyboru mamy silikony, parafiny, oleje i masła roślinne. Stawiając na olejowanie włosów, warto wybrać olej arganowy, migdałowy, lniany lub z awokado – będą znakomitym wyborem.

jak nawilżyć suche i zniszczone włosy

Jak myć suche włosy?

Chociaż wybór odpowiedniego kosmetyku jest niezwykle istotny, ważny jest również sposób mycia suchych włosów. Wydaje się to banalne, jednak niezwykle duże znaczenie ma temperatura wody, którą spłukujemy kosmetyki. Ciepła i gorąca woda pozostawia włosy z otwartymi łuskami, co sprawia, że są podatne na zniszczenia i łatwo oddają wilgoć, a użyte odżywki nie mają zaś szansy zadziałać tak jak trzeba. Włosy należy spłukiwać chłodną wodą. Można również od czasu do czasu pokusić się o octową płukankę, która domknie łuski. Należy jednak uważać, ponieważ często stosowany ocet może działać wysuszająco i wpadniemy w błędne koło.

Innym sposobem, stosowanym przez wiele włosomaniaczek, jest metoda OMO. Klasyczne mycie włosów zaczynamy od umycia i nałożenia odżywki. OMO to jeszcze jeden krok. Przed myciem właściwym włosy również otrzymują nawilżenie w postaci odżywki.

O (odżywka)M (mycie) – O (odżywka)

Metoda OMO sprawia, że włos jest lepiej chroniony przed działaniem detergentu, a w efekcie – bardziej nawilżony.

A jakie są Wasze sposoby na suche włosy? Macie swoje sprawdzone rozwiązania lub niezawodne kosmetyki, które poprawiają kondycję włosów po lecie?

 

 

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *