jak usunąć plamy z kawy
Dom

Trudne plamy. Jak usunąć trudne plamy z ubrań?

Każdy z nas ma swoje ulubione ubrania – piękną bluzkę, która zawsze doskonale leży, najwygodniejsze na świecie jeansy czy koszulę, która pasuje do wszystkiego. Czasami zdarza się jednak, że na bluzce ląduje kawa, na jeansach odbija się żywica, a koszula umazana jest smarem, który wziął się nie wiadomo skąd. Co wówczas robić? Jak usunąć trudne plamy z ubrań? Przedstawiamy Wam poniżej kilka sprytnych sposobów na to, jak wywabić trudne plamy.

Jak usunąć plamy z krwi?

Plamy z krwi należą do jednych z najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń. Nie oznacza to jednak, że pobrudzone ubranie musi lądować w koszu. Jak usunąć plamy z krwi? Usuwanie plam – zwłaszcza świeżych – należy rozpocząć od zaprania pod wodą. Zasadą, której należy bezwzględnie przestrzegać jest konieczność używania zimnej wody. Ciepła, a nawet letnia woda spowoduje, że plama z krwi zaschnie i pozbycie się jej będzie jeszcze trudniejsze. Po zapraniu pod zimną wodą, zabrudzenie można posypać solą kuchenną i po godzinie obficie spłukać wodą – również zimną.

Innym, polecanym przez wiele osób sposobem czym usunąć plamy z krwi, jest użycie wody utlenionej. Kilka kropel wody utlenionej należy nalać bezpośrednio na plamę i trąc zabrudzenie wypłukiwać je pod zimną wodą. Gdy problemem są stare plamy z krwi, tkaninę możemy płukać w roztworze wody z wodą utlenioną. Na 1L zimnej wody należy wlać 200 ml wody utlenionej – po wszystkim tkanina powinna być wypłukana czystą wodą.

Plamy z żywicy – jak wywabić trudną plamę?

Wystarczy usiąść na ławce lub oprzeć się o drzewo, by na spodniach czy bluzce pojawiły się plamy z żywicy. Jak usunąć plamy z żywicy, by nie uszkodzić materiału? Okazuje się, że istnieją skuteczne sposoby, które poradzą sobie z tym zabrudzeniem. Na początku możemy spróbować zeskrobać zabrudzenie. Jeśli plama z żywicy jest świeża należy włożyć ubranie do zamrażalnika lub obłożyć zabrudzenie lodem. Sprawi to, że żywica stwardnieje i w pewnym stopniu będzie możliwe jej mechaniczne usunięcie.

Jeśli po zeskrobaniu na materiale nadal widoczne jest zabrudzenie warto spróbować rozpuścić pozostałość i zebrać ją wacikiem. Do tego celu potrzebujemy olejku herbacianego, ręczników papierowych i wacika. Olejek herbaciany rozpuszcza oleje roślinne, dlatego powinien dobrze poradzić sobie z usunięciem plamy z żywicy. Pod czyszczony materiał podkładamy ręcznik papierowy i nasączonym w olejku wacikiem usuwamy zabrudzenie. Po tych zabiegach należy ubranie uprać w pralce. Jeśli po wypraniu plama nadal jest widoczna, możemy powtórzyć cały zabieg.

Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, że plamy z żywicy nie uszkadzają struktury materiału, dlatego możliwe jest całkowite usunięcie zabrudzenia. Plamy z żywicy nie należy usuwać żelazkiem – zaprasowanie zabrudzenia przez materiał czy ręcznik papierowy sprawi, że żywica rozpuści się i wniknie głębiej w materiał. Jednym słowem – zaprasuje się i będzie jeszcze trudniejsza do usunięcia.

jak usunąć plamy z żywicy

Jak usunąć plamy z kawy?

Wiele z nas lubi kawę, część nawet nie wyobraża sobie życia bez małej czarnej. Z tego powodu o plamę z kawy nie jest trudno. Bluzka czy obrus to materiały, które szczególnie często padają jej ofiarami. Jak usunąć plamy z kawy? Na wszystko jest sposób. 🙂

W przypadku plam z kawy czas niestety nie jest naszym sprzymierzeńcem. Najlepsze efekty osiągniemy zapierając jeszcze świeżą, niezaschniętą plamę. Czego potrzebujemy, by usunąć plamę z kawy? W zależności od tego co mamy pod ręką – skuteczny będzie ocet, soda oraz sól kuchenna. Ocet należy wymieszać z wodą w proporcji 1 łyżka octu na 1 L wody. Czystą gąbeczką nasączoną roztworem należy pocierać plamę aż do momentu jej zniknięcia. W przypadku sody, należy nanieść ją na wilgotną ściereczkę lub gąbkę i pocierać plamę z kawy. Sposób na usunięcie plamy po kawie za pomocą sody sprawdzi się również w przypadku plamy z herbaty. W przypadku użycia soli kuchennej należy wysypać ją na świeżą plamę i odczekać, aż sól wchłonie zabrudzenie. Po wszystkim należy zebrać ją i zmyć ciepłą wodą z detergentem.

Czy chcielibyście poznać sposoby na inne trudne zabrudzenia? Dajcie znać w komentarzu, które z plam są dla Was szczególnie uciążliwe – najczęściej powtarzające się zabrudzenia opiszemy w kolejnym artykule.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *