Dom

Jak używać zmywarki do naczyń?

Posiadasz zmywarkę? A może dopiero myślisz o kupnie zmywarki? Jeśli odpowiedź, na jedno z tych pytań brzmi tak, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie!

Jak wszyscy wiemy zmywarka do naczyń to naprawdę fajna rzecz- nie musimy martwić się zlewem pełnym brudnych naczyń- zmywarka zmyje je za nas. Tak naprawdę schodzi z nas jeden obowiązek domowy, czyli zmywanie naczyń.

zalety zmywarki do naczyń

Wszystko brzmi pięknie, ale czy wiesz, że istnieją pewne zasady używania zmywarki? Zasady, które sprawią, że będzie służyła Ci poprawnie i przez długi czas?

Podpowiem Ci jak używać zmywarkę do naczyń. Nie martw się nie będę tu przytaczać instrukcji obsługi. Chcę Ci dać kilka prostych wskazówek by obie strony – Ty i zmywarka – były zadowolone 🙂

Zatem jak używać zmywarki do naczyń?

1. O zmywarkę trzeba dbać!

Jak dbać o zmywarkę? To bardzo proste.

  • używaj soli do zmywarek, która zmiękczy wodę i ograniczy osadzanie się kamienia wewnątrz zmywarki. Jest to bardzo istotne, gdyż odkładający się kamień może zmniejszyć skuteczność zmywania, a nawet uszkodzić zmywarkę.
  •  czyść ją kilka razy w roku specjalnymi środkami, które usuną kamień i ewentualne resztki jedzenia.
  •  co kilka miesięcy czyść filtr zmywarki, gdyż w nim zbierają się resztki jedzenia, a zapchany filtr może doprowadzić nawet do zalania mieszkania.
Finish Kapsułki do czyszczenia zmywarki 3 szt.
Kapsułki do czyszczenia zmywarki są skutecznym wsparciem podczas czyszczenia elementów zmywarki. Skutecznie usuwają zabrudzenia i osady. Ilość: 3 sztuki
12,62 zł
Somat Środek do konserwacji zmywarek Intensive Mach...
Środek do konserwacji zmywarek służy usunięciu pozostałości z tłuszczu. Zapobiega też osadzaniu się kamienia. Pojemność: 250 ml
13,15 zł

2. Nie wszystko można zmywać w zmywarce!

Do zmywarki absolutnie nie możemy wkładać rzeczy zanieczyszczonych substancjami łatwo palnymi – np. pędzli. Przedmioty wykonane z miękkiego drewna też nie powinny być zmywane w zmywarce- mogą w niej napęcznieć.
Czytaj też oznaczenia na naczyniach – jeśli producent nie napisał, że można je zmywać w zmywarce, to lepiej nie ryzykuj.

3. Zmywaj efektywnie i bezpiecznie

Aby dokładnie umyć naczynia w zmywarce, opłucz je najpierw wodą i usuń resztki jedzenia, a dopiero potem wkładaj do zmywarki. Zmywarka może nie poradzić sobie z zaschniętymi resztkami obiadu, a nawet jeśli sobie poradzi, to mogą one zapchać filtry czy dysze myjące. Ponadto naczynia zanieczyszczone kwaśną żywnością mogą doprowadzić do korozji zmywarki.
Dlatego: nim włożysz naczynia do zmywarki opłucz je pod bieżącą wodą, nawet jeśli producent twierdzi inaczej- lepiej dmuchać na zimne.

 

 

4. Po to są środki do zmywarek by ich używać

Tak to prawda, to nie jest wymysł producentów środków czyszczących. Płyny, tabletki, proszki do zmywarek są tak opracowane by nie zniszczyć zmywarki.
Pamiętaj też, by używać ilości zalecanej przez producenta- większa ich ilość wcale nie wpłynie na czystość naczyń.
Aha! Jeszcze jedno. Płyny nabłyszczające to nie chwyt marketingowy, one naprawdę pozwalają uniknąć zacieków na szklankach, przyspieszają schnięcie i zapewniają im połysk.

5. Ułożenie naczyń też jest ważne

Na efektywne zmywanie i czyste naczynia wpływ ma także prawidłowa cyrkulacja wody.
Dlatego też pamiętaj by:

  • większe i bardziej zabrudzone naczynia umieszczać w dolnej części zmywarki,
  • szklanki i drobne naczynia umieszczać w górnej części zmywarki i je zablokować,
  • zawsze przed włączeniem zmywarki sprawdź czy spryskiwacze mogą się swobodnie obracać.

Jak używać zmywarki do naczyń

Brzmi groźnie i skomplikowanie? Wcale nie, to po pewnym czasie wejdzie w krew i bez obawy będziesz korzystać ze swojej zmywarki. Zmywarka, jak każdy inny sprzęt, wymaga trochę troski 🙂

Super Pani Domu

Kobieta, która żadnej pracy się nie boi i na każdy problem znajdzie rozwiązanie. Uwielbia dbać o dom, ale przede wszystkim o siebie. Na blogu sprzeda Wam kilka tricków, a także opisze kosmetyki, które testowała.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *