czyszczenie pralki sodą oczyszczoną
Domowe sposoby

Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami?

Nie wyobrażamy sobie bez niej życia. Wyręcza Nas w praniu, płukaniu i namaczaniu. Pralka. Niezmiennie jeden z najważniejszych elementów naszego życia i domu. Aby cieszyć się jej długim funkcjonowaniem i bezawaryjną pracą, należy co jakiś czas poddać ją czyszczeniu. Nasze pralki, jako że posiadają kontakt z wodą mogą ulegać zakamienieniu, a także zagrzybieniu, dlatego warto pamiętać o jej regularnym czyszczeniu.

Jeśli zauważyłaś, że Twoje pranie jest niedoprane lub na pranych ubraniach pojawia się niespłukany proszek, to znak, że Twoja pralka wymaga czyszczenia. Jak tego dokonać prosto i skutecznie? Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami?

Jak wyczyścić pralkę octem?

Podstawowym produktem, który na pewno masz w swojej kuchni jest ocet. Nie musi on służyć jedynie do gotowania. Dość często używamy go także w porządkach. Użycie octu jest dość popularne, pomaga usunąć smugi z okien, tłuszcz z piekarnika, świetnie sprawdza się też w przypadku odkamieniania pralki.

Aby użyć octu do wyczyszczenia pralki, wystarczy:

Ponad połowę szklanki octu należy wlać do komory na proszek i uruchomić pralkę na podstawowym programie. Możesz również dodać odrobinę kwasku cytrynowego, który nada świeżość.

jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki

Profilaktyczne czyszczenie i soda

Kolejnym produktem, który znajduje się praktycznie w każdej kuchennej szafce jest soda. To bardzo popularny składnik, który znajdziemy w kuchni niejednej Pani Domu. Coraz częściej jest także stosowany do usuwania zanieczyszczeń. Soda posiada właściwości rozpuszczające i pochłaniające, dzięki czemu z łatwością radzi sobie z różnymi trudnymi zanieczyszczeniami jak np. kamień, rdza czy przypalenie. Sodę należy wsypać do komory na proszek, po czym włączyć pralkę na program codzienny. Pozwoli ona pozbyć się nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z bębna pralki oraz zminimalizuje powstawanie kamienia.

Warto również pamiętać o profilaktycznym czyszczeniu sprzętu. Polega ono na każdorazowym lub chociaż jednotygodniowym przecieraniu wnętrza bębna oraz uszczelek i dozowników. Do tego zadania możemy użyć samej wody lub wcześniej wymienionej mieszanki. Po przetarciu wszystkich części pamiętajmy o ich wysuszeniu – najlepiej suchą ściereczką. Dzięki takiemu czyszczeniu pralka będzie działała dłużej i będzie mniej podatna na uszkodzenia. Dodatkowo prane ubrania będą jeszcze bardziej czystsze i pachnące, pozbawione przykrych zapachów pochodzących z pralki.

Jak pozbyć się szlamu?

Szlam powstaje w wyniku częstego używania pralki. Pojawia się on najczęściej, gdy pierzemy w niskiej temperaturze oraz gdy używamy różnego rodzaju zmiękczaczy. Gdy w naszej pralce powstanie szlam, może z niej wydobywać się nieprzyjemny zapach. Czasem przykry zapach może pochodzić również z kanalizacji. Jeśli jesteśmy pewni powstania zanieczyszczenia w pralce musimy go jak najszybciej usunąć. Jak wyczyścić pralkę ze szlamu? Najszybszym sposobem będzie zastosowanie wybielacza. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem czyszczenia ubrać gumowe rękawiczki, które uchronią nasze dłonie przed oparzeniem. Ściereczkę nasączoną w wybielaczu przecieramy zabrudzone miejsca. Po wykonaniu zadania uruchamiamy pralkę, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

czyszczenie filtra pralki

Pamiętaj o filtrze.

Domowe czyszczenie pralki to nie tylko umycie bębna i odświeżenie uszczelek. Przy jej myciu musimy pamiętać również o filtrach. Pralka posiada dwa filtry, jeden odpowiedzialny jest za zanieczyszczenia – inaczej filtr zanieczyszczeń i drugi – filtr sitkowy węża. Pierwszy z nich powinno się czyścić średnio 5 razy w roku przy użyciu wody i szczoteczki. Tego typu filtr umiejscowiony jest pod bębnem na froncie pralki. Natomiast filtr sitkowy znajduje się na końcu węża doprowadzającego wodę. Przed jego wyciągnięciem należy zakręcić zawór doprowadzający wodę i odpiąć wąż, a następnie wyjąc filtr i umyć go pod bieżącą wodą.


Sprawdź wyjątkowe produkty do czyszczenia pralki:


Wykonuj puste prania.

Puste pranie to jedyny w swoim rodzaju sposób na domowe czyszczenie pralki. Taką formę odświeżania powinnyśmy wykonywać przynajmniej raz na 3 miesiące. To niezawodny sposób na czyszczenie pralki. Pustą pralkę ustawiamy na najdłuższy program jaki posiadamy, a do prania używamy sody, octu lub kwasku cytrynowego. Dzięki temu pralka zostanie oczyszczona i odświeżona. Pamiętaj, aby po każdym praniu – także pustym – pozostawić drzwiczki bębna uchylone. Pozwoli to pralce na szybkie wyschnięcie oraz cyrkulację powietrza.

czyszczenie pralki

Małe szczegóły o ogromnym znaczeniu.

Warto podkreślić, że nawet najmniejsze części znajdujące się w pralce maja swoją ważną funkcje. Pamiętajmy więc o czyszczeniu komory na proszek czy płyn. Pomimo, iż czasem na pierwszy rzut oka nie widać zanieczyszczeń, tworzą się tam grudki płynu czy proszku, które mogą utrudniać przedostawanie się detergentów do wnętrza pralki. Aby wyczyścić komorę wystarczy wyjąć ją z pralki i zamoczyć. Po chwili należy usunąć zanieczyszczenia pod bieżącą wodą i całość osuszyć.

Liczy się wygląd!

Warto również dbać o zewnętrzny wygląd pralki. Do tego zadania będzie nam potrzebna jedynie woda z płynem, choć przy bardziej wymagających zanieczyszczeniach – osadach z kamienia czy mydła – możemy dodać trochę octu. Taka mieszanka pozostawi naszą pralkę czystą i lśniącą na długi czas.

A Ty jakie znasz sposoby na skuteczne wyczyszczenie pralki? Podziel się swoimi sprawdzonymi sposobami w komentarzu!


  • Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, lubisz SuperKoszyk.pl i chcesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, zapisz się na nasz newsletter i pozostańmy w kontakcie. Dodatkowo na pierwsze zakupy otrzymasz od nas 10 zł!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10zł na najbliższe zakupy – kliknij tutaj!

  • A gdyby tak dostawać punkty, które wymienisz na rabaty – za zakupy, które i tak już robisz? ?Dołącz do SuperKlubu i wypróbuj program lojalnościowy – już na starcie otrzymasz punkty, które wymienisz na rabaty!

Dołącz do SuperKlubu i już dziś wymieniaj punkty na korzystne rabaty – sprawdź!

Super Pani Domu

Kobieta, która żadnej pracy się nie boi i na każdy problem znajdzie rozwiązanie. Uwielbia dbać o dom, ale przede wszystkim o siebie. Na blogu sprzeda Wam kilka tricków, a także opisze kosmetyki, które testowała.

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *