10 tydzień ciąży wielkość płodu
Ciąża tydzień po tygodniu

Kalendarz ciąży: 10 tydzień

Jesteś w ciąży? Gratulujemy! Który to tydzień? 🙂

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

10 tydzień ciąży to czas, w którym zalążki wszystkich narządów wewnętrznych dziecka zostały już utworzone. Narządy nie są jednak jeszcze w pełni ukształtowane – ten proces będzie trwał jeszcze wiele tygodni. W 10 tygodniu ciąży powstają małżowiny uszne, a język zyskuje kubki smakowe – Twoje dziecko może już odczuwać różnice w poszczególnych smakach. Maluch ma około 2,5 – 3 cm wielkości i z każdym dniem rozwija się coraz bardziej.

Rozwój dziecka

10. tydzień ciąży to czas, w którym dziecko porusza już kończynami i swobodnie przemieszcza się w płynie owodniowym. Dzięki takim ruchom stymuluje stawy i mięśnie do rozwoju oraz wzmacnia układ szkieletowy, tak by były w pełni ukształtowane w momencie narodzin. W tym tygodniu powstają małżowiny uszne, które są umieszczone nisko na głowie – wraz z upływającym czasem stopniowo będą przesuwały się na właściwe miejsce. Maluch powoli zaczyna już rozpoznawać Twoje emocje i odczuwać je razem z Tobą. Oczy zyskują powieki, a cały mózg rozwija się bardzo intensywnie przez co głowa ciągle zajmuje ponad połowę wielkości całego ciała.

Na tym etapie dziecko zaczyna trenować układ pokarmowy i oddechowy – potrafi już otwierać usta co sprawia, że od czasu do czasu połyka płyn owodniowy.

Jeśli ciąża jest wieloraka, na tym etapie dzieci są jeszcze nieświadome obecności „współlokatora”. Każde z maluchów intensywnie się rozwija. Zasoby Mamy są ograniczone, dlatego prawie zawsze jedno z dzieci rodzi się większe od drugiego.

10. tydzień ciąży to również moment, w którym powoli kształtują się zaczątki zębów mlecznych. Mimo, że ich wyrzynanie będzie miało miejsce dopiero kilka miesięcy po porodzie, zalążki mają miejsce już teraz. Paluszki u rąk zostały już pozbawione błon między nimi, te u stóp ciągle jeszcze je posiadają. W 10. tygodniu ciąży dziecko ma wielkość około 3 cm i jest wielkości truskawki. Jego orientacyjna waga to około 3 g.

Co dzieje się z Twoim ciałem?

10 tydzien ciąży który to miesiąc

Twoje ciało w 10. tygodniu ciąży pracuje na najwyższych obrotach. Zwiększa się ilość krwi w Twoim organizmie, tak by w pełni dotlenić zarówno malucha jak i Ciebie. Twoje ciało zaczyna się zmieniać, linia talii powoli zanika. Macica jest już wielkości grapefruita i choć postronne osoby jeszcze mogą nie zauważać zmian, Ty widzisz je z pewnością.

Końcówka 1. trymestru wiąże się też często z wahaniami nastrojów, drażliwością, zmęczeniem i płaczliwością. Na wszystkie te objawy mają wpływ hormony, które powodują istną burzę w organizmie – możesz być zaskoczona własnymi reakcjami. Z końcem 1. trymestru Twój nastrój powinien zdecydowanie się poprawić, a początkowe zmęczenie nie pozostawi po sobie śladu.

Na tym etapie ciąży ciągle możesz jeszcze odczuwać poranne mdłości. Niektóre, nawet lubiane do tej pory zapachy mogą powodować Twoje obrzydzenie, inne mogą być wyjątkowo pożądane. By złagodzić mdłości wypróbuj sprawdzonych metod – nie wstawaj rano z łóżka bezpośrednio po obudzeniu, miej też pod ręką zdrową przekąskę, możesz wypróbować też herbatek imbirowych.

10. tydzień ciąży to czas, w którym kobieta zaczyna zastanawiać się ile przytyje. Powiedzenie, że ciężarna powinna jeść za dwoje jest jednocześnie faktem jak i mitem. Nie musisz znacząco zwiększać ilości pożywienia – jeśli nie czujesz się głodna, nie jedz na siłę, podwójne obiady nie są wskazane. Ważne jest, by jedzenie było wartościowe i gwarantowało dostarczenie organizmowi właściwej ilości składników odżywczych. Z tego powodu bardziej skłaniamy się ku zmodyfikowanej wersji powiedzenia, które brzmi: „jedz dla dwojga, nie za dwoje”.

Dbaj o to, by mieć odpowiednią ilość ruchu – spalisz zbędne kalorie, lepiej będziesz znosić trudy odmiennego stanu, dotlenisz organizm, a Twój poziom endorfin wzroście – same plusy. 🙂 Należy oczywiście pamiętać, że choć ciąża to nie choroba, to jest to zdecydowanie odmienny stan i jeśli nie czujesz się na siłach, by wykonywać określone czynności, zrezygnuj z nich. Już niedługo powinnaś poczuć się zdecydowanie lepiej.

Warto w tym momencie zadbać też o wsparcie skóry. Używaj balsamów ujędrniających, oliwek i olejków, które pomogą zachować Twojej skórze elastyczność. Dzięki temu Twoje ciało łatwiej poradzi sobie z ryzykiem wystąpienia rozstępów. Najbardziej narażone na rozstępy miejsca to brzuch, okolice bioder i tył pleców, piersi, uda i pupa. Wcieranie balsamu połączone z masażem skóry powinno w dużej mierze pomóc skórze w rozciąganiu się.

O czym pamiętać?

cwiczenia ciąża 10 tydzień

Dieta bogata w wapń – pamiętaj o dobrze zbilansowanej diecie. Zapewnij sobie dużo wapnia, ciężarna kobieta powinna spożywać go około 1000 mg dziennie. Jeśli nie dostarczysz organizmowi wystarczającej ilości wapnia, rozwijający się płód pobierze go z Twojego organizmu.

Ruch – zapewnij sobie odpowiednią ilość ruchu, poprawi się Twoje samopoczucie, organizm zostanie dotleniony, a zmęczenie i senność choć odrobinę zniwelowane.

Becikowe – jeśli chcesz skorzystać z przysługującego po porodzie becikowego, pamiętaj, że musisz być pod opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży. Jeśli do tej pory nie odwiedziłaś lekarza, a chcesz skorzystać ze świadczenia – to ostatni moment na wizytę.


Bądź na bieżąco z promocjami, dniami darmowej dostawy i wyprzedażami. Zadbaj o to, by nie ominęły Cię świetne ceny kosmetyków, produktów dla dzieci czy środków czystości. Zapisz się na newsletter i upoluj niejedną okazję.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10 zł na najbliższe zakupy – kliknij tutaj!

Słyszałaś już o SuperKlubie? Jeśli nie – przeczytaj dlaczego powinnaś dołączyć. Jeśli tak – dołącz do nas!

Tak – chcę dołączyć do SuperKlubu i wymieniać punkty na atrakcyjne rabaty!

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *