12 tydzień ciąży brzuch
Ciąża tydzień po tygodniu

Kalendarz ciąży: 12 tydzień

Jesteś w ciąży? Gratulujemy! Który to tydzień? 🙂

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

12 tydzień ciąży to tydzień kończący I trymestr – gratulujemy! Jeśli do tej pory dokuczały Ci dolegliwości ciążowe jest wysoce prawdopodobne, że niedługo ustąpią jak ręką odjął i będziesz cieszyć się doskonałym samopoczuciem. II trymestr przez wiele kobiet określany jest jako najprzyjemniejszy z całego okresu ciąży – brzuch jeszcze nie przeszkadza, dolegliwości mijają, zdecydowanie przybywa też energii. W 12 tygodniu ciąży wszystkie części ciała dziecka są już na swoim miejscu. Organy płciowe, które się wykształciły nie pozwalają jednak jeszcze na określenie płci dziecka.

Rozwój dziecka

12 tydzień ciąży to moment kończący I trymestr. Dziecko posiada już wstępnie wykształcone wszystkie organy. Oczy zyskały powieki, które pozostaną zamknięte aż do końcówki II trymestru, a na malutkich paluszkach rosną już powoli paznokcie. Nierzadko zdarza się, że tuż po narodzinach wymagają już obcięcia. W 12 tygodniu ciąży wykształcone są już organy płciowe, jednak podczas badania USG nie różnią się jeszcze od siebie i organy płciowe dziewczynek wyglądają niemal identycznie jak chłopców.

Ten moment ciąży jest przełomowy. Właśnie teraz mija czas największego zagrożenia i ryzyka poronienia. Mimo, że musisz ciągle dbać o siebie, 12 tygodniowy płód jest już zdecydowanie silniejszy i odporny na Twoje infekcje, gorączkę czy zażywane lekarstwa. Serduszko Twojego malucha bije już regularnie i uderzenia słychać od 120 do 160 razy na minutę. Mimo, że zbliża się koniec I trymestru i 12 tydzień ciąży płeć dziecka nie jest jeszcze możliwa do określenia.

Stałe zęby, mimo wyrzynania się w wieku kilku, a nawet kilkunastu lat człowieka pojawiają się jeszcze przed jego urodzeniem. 12 tydzień ciąży to moment, w którym można już zauważyć ich pierwsze zawiązki.

12 tydzień ciąży jest okresem, w którym dziecko silniej niż do tej pory zaczyna odczuwać bodźce płynące z zewnątrz. To powoduje, że reaguje na to, co dzieje się z Twoim ciałem – podskoki, gwałtowne ruchy czy mocny uścisk sprawiają, że dziecko może reagować ruchem. W tym tygodniu zwiększa się ilość płynu owodniowego, dzięki temu maluch swobodnie może się przemieszczać. Jak duże jest dziecko w 12 tygodniu ciąży? Dziecko jest wielkości większej śliwki – ma około 7 cm i waży około 14 g.

Co dzieje się z Twoim ciałem?

jak wygląda dziecko w 12 tygodniu ciąży

Jeśli do tej pory ciąża wiązała się dla Ciebie z wieloma dolegliwościami, istnieje spora szansa, że właśnie teraz zaczniesz się bardziej nią cieszyć. Przykład wielu kobiet pokazuje, że mdłości, zmęczenie czy bóle głowy przechodzą w okolicach właśnie 12 tygodnia ciąży. To ostatni tydzień I trymestru – niedługo odzyskasz energię, a ciąża będzie źródłem wielu radości.

Twój organizm ciągle zmienia się razem z rozwijającym się płodem. Zwiększa się ukrwienie miednicy i krocza co powoduje lepsze ukrwienie narządów płciowych. Sprawia to, że często II trymestr jest czasem, w którym przyszłe mamy mają największą ochotę na bliskość z partnerem.

Jeśli dolegają Ci zawroty głowy lub nadal czujesz zmęczenie spróbuj spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, pij dużo wody i staraj się dbać o codzienną aktywność fizyczną. Jeśli problemy są szczególnie uciążliwe skontaktuj się ze swoim lekarzem, on z pewnością doradzi Ci jak temu zaradzić. Mimo końcówki I trymestru, USG w 12 tygodniu nie ujawni jeszcze płci dziecka – cierpliwości!☺

Dbaj o odpowiednią ilość żelaza w organizmie. Jedz produkty takie jak żółtka jaj, mięso, ryby, natka pietruszki. Zwiększona objętość krwi w Twoim organizmie może stworzyć ryzyko wystąpienia anemii. Warzywem dobrze wpływającym na krew są też buraki – na zdrowie!

O czym pamiętać?

płód 12 tydzień

Dziel się swoimi obawami – początek ciąży – zwłaszcza pierwszej – to czas, w którym przyszłe mamy przechodzą prawdziwą rewolucję w życiu. Wszystko zmienia się o 180 stopni, a kobiecy organizm pozwala poznać się z zupełnie nieznanej dotychczas strony. Dbaj o dobre samopoczucie i rozmawiaj z zaufanymi osobami z Twojego otoczenia o trapiących Cię zmartwieniach. Nie słuchaj „dobrych rad” przyjaciółek czy kuzynek, które sprawiają tylko, że czujesz się gorzej.

Uważaj na leki – mimo, że ciąża wchodzi w II trymestr, który obarczony jest mniejszym ryzykiem poronienia, a płód jest silniejszy i odporniejszy na zewnętrzne zagrożenia pamiętaj, by uważać na leki. Jeśli dokucza Ci przeziębienie, częste bóle głowy lub inne dolegliwości, przed wzięciem jakichkolwiek leków skontaktuj się ze swoim lekarzem – będziesz mieć pewność, że niechcący nie zaszkodzisz dziecku.

Odpowiednia ilość żelaza w pożywieniu – żelazo ma niebagatelny wpływ na organizm, jest składnikiem hemoglobiny, która pomaga transportować tlen do wszystkich komórek naszego ciała. Niski poziom żelaza może skutkować anemią i wysokim poziomem zmęczenia.

Mówią, że II trymestr to najprzyjemniejszy okres ciąży – dobre samopoczucie, pełnia energii oraz brzuch, który jeszcze nie przeszkadza sprawiają, że kobiety często promienieją. Jak było w Twoim przypadku? Który moment ciąży wspominasz najmilej? Jestem bardzo ciekawa, podziel się z innymi w komentarzu!☺

4 komentarze

 • Katarzyna

  U mnie lekarz powiedział w 12tygodniu i1dniu, że na 80% urodzę dziewczynkę. Czy w tak wczesnej ciąży można już aż z taką dokładnością potwierdzić płeć?

  • Urszula Wawrzyn

   Urszula Wawrzyn

   Trudno jest mi się wypowiadać nie będąc lekarzem. Podobno płeć chłopca można potwierdzić z bardzo wysokim prawdopodobieństwem, natomiast w przypadku dziewczynki jest to już mniej pewne. Tak czy inaczej – gratulujemy! 😉

 • K

  Fajny artykul utrzymany w cieplym tonie, najlepszy z tych co znalazlam googlujac “12tydz ciazy”. Szczegolnie podobala mi sie uwaga zeby nie sluchac rad kolezanek- to bardzo prawdziwe !!! Wszyscy tylko opowiadaja sensacyjne historie nie mysla jak to wolywa na samopoczucie sluchajacego. Dziekuje za artykul i pozdrawiam

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *