13 tydzien ciazy badania
Ciąża tydzień po tygodniu

Kalendarz ciąży: 13 tydzień

Jesteś w ciąży? Gratulujemy! Który to tydzień? 🙂

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

Momentem, w którym rozpoczyna się drugi trymestr jest 13 tydzień ciąży. Największe zagrożenia związane z ryzykiem poronienia są już za Tobą – rozpoczyna się najprzyjemniejszy okres ciąży. II trymestr ciąży to czas, w którym dolegliwości związane z początkiem ciąży przemijają, a te związane z jej końcówką jeszcze nie są odczuwalne. Dzięki temu możesz cieszyć się znakomitym samopoczuciem i w pełni korzystać z uroków przyszłego macierzyństwa. Twoje maleństwo jest coraz większe, a jego rosnące umiejętności i wielkość sprawiają, że już niedługo poczujesz pierwsze ruchy.

Rozwój dziecka

W 13. tygodniu ciąży połowę długości Twojego dziecka stanowi jego głowa. Od tego momentu następuje intensywny wzrost reszty ciała tak, by nadgonić tę dysproporcję. W momencie urodzenia, głowa malucha stanowi już 1/4 długości. Narządy wewnętrzne dziecka są już na tyle rozwinięte, by prawidłowo funkcjonować. Wątroba wytwarza żółć, trzustka produkuje insulinę, a nerki mocz. Malutkie ciało przystosowuje się do życia „na zewnątrz”. 🙂

Dziecko w 13. tygodniu ciąży potrafi już stroić miny. Zwijanie warg w ryjek, wydymanie policzków czy marszczenie czoła to przekrój umiejętności, które posiada już Twój maluch. Dzięki tym działaniom dziecko intensywnie trenuje mięśnie twarzy i pobudza układ nerwowy do dalszego rozwoju. Jeśli zdarzy mu się trafić palcem do ust, zaczyna odruchowo ssać.

W 13. tygodniu ciąży rozwija się zmysł smaku. Dziecko od czasu do czasu połyka wody płodowe, w których pływa. Jeśli zjesz więcej słodkich pokarmów, zawarta w nich glukoza przedostanie się do nich, a to sprawi, że maluch chętniej się ich naje. W tym tygodniu rozwojowi ulega również zmysł dotyku – dziecko potrafi już bawić się pępowiną, umie się podrapać i fikać koziołki.

13. tydzień ciąży to również czas, w którym ukształtowaniu ulegają narządy płciowe dziecka. Choć to jeszcze bardzo wcześnie, istnieje już niewielka szansa na dostrzeżenie płci dziecka.

Plemniki u mężczyzn produkowane są na bieżąco, natomiast jajeczka u kobiet są pojedynczo uwalniane podczas każdego cyklu miesiączkowego. Ich liczba stanowi określoną pulę i jest wyprodukowana jeszcze przed urodzeniem. W 13 tygodniu ciąży dziewczynki posiadają już około 2 milionów jajeczek w jajnikach.

Dziecko w 13 tygodniu ciąży ma wielkość niewielkiej brzoskwini lub dużej śliwki. Jego waga waha się od 13 do 20 g, a wielkość to około 7 cm.

Co dzieje się z Twoim ciałem?

jaka wielkosc ma dziecko 13 tydzien ciazy

13 tydzień ciąży jest przełomowy również dla Ciebie. Dotychczasowe dolegliwości powoli ustępują pozwalając cieszyć się wszelkimi urokami ciąży. Twoja cera promienieje, zaczynasz tryskać energią, a poranne mdłości odchodzą w niepamięć. Jest to również czas, w którym zaczynasz zauważać rosnący brzuch – dotychczasowe ubrania mogą zacząć robić się przyciasne. W tym trymestrze możesz przybierać na wadze nawet 0,5 kg tygodniowo – związane jest to z rosnącym maluchem oraz powiększoną macicą, piersiami i zwiększoną ilością krwi w Twoim organizmie.

W 13 tygodniu ciąży dziecko jest jeszcze zbyt małe, byś mogła poczuć jego ruchy, jednak już niedługo się to zmieni. Niektóre kobiety porównują pierwsze odczuwane przez siebie ruchy dziecka do „burczenia w brzuchu” lub trzepotu skrzydełek. Początkowe ruchy mogą być tak delikatne, że prawie nieodczuwalne i mylone z innymi sygnałami z ciała.

II trymestr ciąży jest czasem, w którym poprawia się również ukrwienie narządów płciowych u kobiety. Jest to okres, w którym przyszłe mamy mają często największą z całej ciąży chęć na bliskość z partnerem.

Z uwagi na malejące ryzyko poronienia, wiele par decyduje się na obwieszczenie nowiny o nowym członku rodziny właśnie w tym momencie.

O czym pamiętać?

13 tydzien ciazy rozwoj dziecka objawy

Uważaj na leki – jeśli dokuczają Ci bóle głowy lub przeziębienie – skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że jedynym stosunkowo bezpiecznym lekiem przeciwbólowym jest paracetamol.

Badania genetyczne – 13 tydzień ciąży to ostatni moment na ich wykonanie. Jeśli do tej pory ich nie wykonałaś, warto zrobić to właśnie teraz. Badanie genetyczne pozwala wykluczyć większość ciężkich wad.

Rozejrzyj się za nowymi ubraniami – mimo że ciąża nie jest jeszcze zbyt widoczna, warto zacząć rozglądać się za nowymi ubraniami. Sklepy pełne są wygodnych i ładnych ubrań dla ciężarnych kobiet. Dzięki temu, ten szczególny stan możesz spędzić w pełnym komforcie, nie martwiąc się o przyciasne spodnie czy wpijający się stanik. Nie warto wymieniać całej garderoby, ale kilka bazowych ubrań w pełni dostosowanych do Twoich bieżących potrzeb pozwoli na znaczącą poprawę wygody.

Podziel się radością z innymi! – początek II trymestru do czas, w którym ryzyko poronienia mocno spada. Właśnie w tym czasie duża liczba par decyduje się na podzielenie dobrą nowiną z dalszą rodziną i znajomymi. Jeśli Wy również chcecie to zrobić – właśnie teraz jest na to świetny czas. W przypadku pojawienia się wścibskich lub nieprzyjemnych pytań w grzeczny, ale stanowczy sposób utnijcie dyskusję – to czas, w którym powinniście czuć się maksymalnie komfortowo.

13. tydzień ciąży otwiera II trymestr. Wiele kobiet czuje się wtedy wyjątkowo promiennie i dobrze. Jak jest w Twoim przypadku? Czasami możliwe jest już określenie płci dziecka – czy przewidywania z tego okresu pokryły się z rzeczywistością? 🙂 Podziel się z innymi w komentarzu!

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *