rozwoj dziecka 14 tydzien ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu

Kalendarz ciąży: 14 tydzień

Jesteś w ciąży? Gratulujemy! Który to tydzień? 🙂

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

W 14 tygodniu ciąży nieprzyjemne objawy ciąży powoli już mijają. Organizm przyzwyczaił się do nowej sytuacji, jesteś mniej zmęczona i wraca Ci życiowa energia. Częste wizyty w toalecie dobiegają końca, tkliwość piersi znacznie się zmniejsza, a poranne mdłości przechodzą w zapomnienie. 14 tydzień ciąży to również czas, w którym przyszła mama powoli oswaja się z myślą o nowym członku rodziny – jej stan psychiczny poprawia się wraz z powracającą energią. Brzuszek zaczyna być powoli widoczny, a ruchy dziecka powoli wyczuwalne.

Rozwój dziecka

14 tydzień ciąży to moment, w którym nadrabiana jest dysproporcja pomiędzy głową, a resztą ciała. Główka, która do tej pory stanowiła prawie połowę ciała, nie rośnie już tak intensywnie – silniejszemu rozwojowi ulegają teraz pozostałe części ciała. Początek II trymestru to czas, w którym dziecko intensywnie ćwiczy swoje nowe umiejętności – połyka i wydala płyn owodniowy trenując układ pokarmowy i wydalniczy, porusza się ćwicząc mięśnie.

W 14 tygodniu ciąży możliwe jest poczucie pierwszych ruchów dziecka. Maluch już nie „skacze” po macicy, jego ruchy coraz bardziej przypominają ruchy dziecka. Na tym etapie ciąży większą szansę na poczucie ruchów dziecka mają kobiety, które mają już jedną ciążę za sobą. Jest to spowodowane tym, że wiedzą jakich sygnałów oczekiwać i które z nich stanowią właśnie ruchy dziecka. Kobiety w pierwszej ciąży mogą częściej przegapić te delikatne uczucie lub przypisać odczucia stanowi własnego organizmu. Ruchy dziecka w 14 tygodniu ciąży przypominają delikatne muśnięcia i mogą zostać pomylone z perystaltyką jelit.

W 14 tygodniu ciąży ruchy dziecka są jeszcze nieregularne, jednak z czasem nabierają rytmu i charakteryzują się indywidualnym cyklem. Ciekawostką dla świeżo upieczonych rodziców jest fakt, że noworodek po urodzeniu często zachowuje ten wypracowany w łonie matki cykl dobowy. Pory aktywności i odpoczynku pokrywają się z tymi, które można było zaobserwować w czasie ciąży.

Na tym etapie ciąży dziecko zaczyna się już uśmiechać, wykształcają się też brwi. Oczy schodzą do środka głowy, a uszy osiągają swój ostateczny kształt. W czternastym tygodniu ciąży ciało dziecka pokrywa się delikatnymi włoskami – meszkiem, który ma chronić je przed chłodem i ciągłym kontaktem z wodami płodowymi. Lunago, bo taką nazwę posiada meszek płodowy, zanika w okolicach 26 tygodnia ciąży, w momencie, gdy dziecko wytworzy podskórną tkankę tłuszczową, która przejmie funkcje ogrzewania i ochrony. Niektóre dzieci tracą lunago dopiero po urodzeniu i jeszcze po porodzie na ich skórze widoczne jest owłosienie.

Wielkość dziecka w 14 tygodniu ciąży porównywalna jest z owocem brzoskwini lub niedużego jabłka. Jego waga to około 45 g, a długość to około 9 cm.

Co dzieje się z Twoim ciałem?

kalendarz ciąży 14 tydzień ciaży

14 tydzień ciąży jest momentem, w którym na nowo zaczynasz cieszyć się życiem. Dolegliwości ustępują, wstępuje w Ciebie nowa energia, a plany na przyszłość zaczynają się powoli klarować. 14 tydzień ciąży to dla wielu kobiet moment, w którym przyzwyczajają się powoli do myśli, że w rodzinie pojawi się nowy członek. Powodem ustępowania dolegliwości jest przejęcie przez macicę produkcji ciążowych hormonów produkowanych przez jajniki.

W tym tygodniu Twoja macica jest powiększona i waży około 250 g. Drugie tyle ważą wypełniające ją wody płodowe. Z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie organizmu na tlen i składniki odżywcze zwiększa się też ilość krwi w organizmie. Na tym etapie ciąży mogą zdarzać się krwawienia z nosa lub dziąseł – naczynia krwionośne pracują niezwykle intensywnie i te delikatniejsze mogą pękać. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń, w których przebywasz, by nie wysuszać nadmierni śluzówki nosa.

W tym okresie wiele kobiet zaczyna odczuwać zwiększony apetyt. Warto kierować się zdrowym rozsądkiem i pilnować, by podjadane przekąski były zdrowe i stanowiły źródło witamin.

O czym pamiętać?

14 tydzień ciąży II trymestr

Dieta – pamiętaj o zdrowej i zbilansowanej diecie. Rosnący apetyt i pojawiające się jedzeniowe zachcianki sprzyjają podjadaniu. Zadbaj o to, by w lodówce zawsze znajdowały się zdrowe przekąski, które zminimalizują ryzyko jedzenia tych niezdrowych, słodkich lub tłustych.

Ruch – II trymestr sprzyja niestety pojawianiu się żylaków. Zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu – pomoże Ci uniknąć tej przykrej konsekwencji. Jeśli masz skłonność do powstawania żylaków (Twoja mama nabyła je podczas ciąży) jak najczęściej leż w nogami podniesionymi ponad ciało oraz spaceruj i ćwicz. Pamiętaj, by się nie przemęczać i dostosować rodzaj aktywności do samopoczucia i możliwości.

Nawilżenie powietrza – zwiększona objętość krwi w Twoim organizmie może powodować pękanie słabszych naczynek i błon. Jeśli zdarzają Ci się krwotoki z nosa możesz spróbować je zminimalizować dbając o odpowiednie nawilżenie w mieszkaniu, które zredukuje przesuszenie błon śluzowych.

14. tydzień ciąży to początek II trymestru. Dobre samopoczucie, energia życiowa i wizja pojawienia się nowego członka rodziny sprawia, że wiele kobiet właśnie w tym czasie dokonuje zmian w życiu i otoczeniu. Macie takie doświadczenia? Któraś z Was zdecydowała się na spontaniczny remont albo odnalazła w sobie nową pasję? Podzielcie się z innymi w komentarzu! 🙂

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *