Ciąża tydzień po tygodniu

Kalendarz ciąży: 16 tydzień

Jesteś w ciąży? Gratulujemy! Który to tydzień? 🙂

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

16 tydzień ciąży to moment, w którym nie tylko Ty, ale również otoczenie zaczyna zauważać powoli Twój powiększający się brzuch. Jeśli posiadasz już dzieci, a wcześniej nie było okazji, pytanie o większy brzuch może być doskonałym momentem do poinformowania o przyszłym rodzeństwie. W 16. tygodniu ciąży dziecko jest bardzo ruchliwe, jednak jego stosunkowo niewielkie rozmiary sprawiają, że możesz go nie poczuć – zwłaszcza, jeśli to pierwsza ciąża.

Pojawienie się na świecie rodzeństwa może być szczególnie trudne dla jedynaków. Konieczność dzielenia się uwagą rodziców z siostrą lub bratem może być dla nich wyjątkowo stresujące. Warto wcześniej rozmawiać z maluchem i uprzedzić o nadchodzących zmianach.

Rozwój dziecka

Podczas 16 tygodnia ciąży dziecko zaczyna stroić pierwsze miny – jego twarz jest już ukształtowana na tyle, że ruchy mimiczne stają się możliwe. Powieki zyskują rzęsy, pojawiają się też brwi.

Dzięki rozwojowi błędnika maluch reaguje na bodźce pojawiające się na zewnątrz. Z czasem zauważysz jego zróżnicowane reakcje w zależności od tego co robisz – chodzisz, leżysz, tańczysz. 16 tydzień ciąży to czas, w którym dziecko intensywnie ćwiczy układ oddechowy. Formujące się płuca są przygotowywane do samodzielnego oddychania poza brzuchem mamy. Również układ pokarmowy i wydalniczy pracuje cały czas – maluch połyka wody płodowe i wydala – średnio co 45 minut. Na tym etapie ciąży doskonali się również układ nerwowy – nerwy narządu przedsionkowego (części błędnika) zostają otoczone białkiem i tłuszczami. Dzięki temu możliwe jest ich poprawne działanie. Mimo, że na tym etapie słuch dziecka nie jest jeszcze dobrze wykształcony, warto do niego mówić. Wielu przyszłym mamom pomaga to nawiązać kontakt z maluchem, a po urodzeniu dziecko w łatwiejszy sposób rozpoznaje głos mamy.

W 16 tygodniu ciąży dziecko ma około 11 cm długości i waży średnio 130 g (od 85g do 160 g). Obwód jego brzuszka wynosi około 10 cm, a stópka ma 2 cm. Wagą i wzrostem maluch przypomina duże jabłko.

Co dzieje się z Twoim ciałem?

Podczas ciąży składniki odżywcze dzielone są pomiędzy Ciebie i rosnącego malucha. Warto dbać o zbilansowaną dietę, ponieważ dziecko wszelkie możliwe niedobory pobierze po prostu z zasobów Twojego organizmu. Zwróć szczególną uwagę na zęby, ponieważ zwiększona produkcja śliny i możliwe wystąpienie niedoboru wapnia mogą doprowadzić do ubytków.

Zwiększona ilość krwi w organizmie sprawia, że możesz odczuwać obrzęk nóg, a szczotkowanie zębów zwiększa ryzyko krwawienia dziąseł. Błony śluzowe w 16 tygodniu ciąży są szczególnie wrażliwe, dlatego dbaj o dobrą wentylację pomieszczeń i ich regularne nawilżanie. Pomoże to w momencie zatkania nosa przez opuchnięte błony śluzowe.

Coraz bardziej zaokrąglający się brzuch wymaga zmiany garderoby. Warto poszukać wygodnych ubrań i zadbać o odpowiednią bieliznę – taką, która nie krępuje ruchów. Wraz ze zmieniającym się ciałem mogą pojawiać się rozstępy. Jeżeli Twoja mama i babcia je miała, Tobie również będzie trudno w pełni ich uniknąć. Pomocne mogą okazać się balsamy do ciała dla kobiet w ciąży i oliwki oraz oleje. Szczególnie polecany przez przyszłe mamy jest olej kokosowy, który pomaga zwiększyć jędrność skóry i redukuje ryzyko rozstępów.

O czym pamiętać?

Wypoczynek – mimo niedogodności, ciąża powinna być szczególnym, miłym dla kobiety stanem. Zadbaj o odpoczynek i rozpieszczaj się małymi przyjemnościami. Zabierz partnera na spacer, wyjedźcie gdzieś razem na weekend lub urządźcie sobie małą wycieczkę całą rodziną. Po urodzeniu malucha na początku będzie trudno o wolną chwilę i relaks.

Nawilżenie – zarówno organizmu jak i mieszkania. 🙂 Pij dużo wody – nawet do 3 L dziennie. Unikniesz dzięki temu zaparć, a organizm będzie lepiej nawodniony. Nawilżenie mieszkania pozwoli Ci natomiast zredukować przesuszenie błon śluzowych – w ciąży często zdarzają się krwawienia z nosa z tego powodu.

Wybierz się na zakupy – rosnący brzuch i piersi to konieczność zaopatrzenia się w nowe ubrania. Kup wygodny stanik, który będzie dobrze dopasowany do Twoich obecnych potrzeb. Choć niesłusznie, wiele kobiet bagatelizuje tą kwestię. Dobrze dopasowana bielizna pozwala nie tylko utrzymać komfort – jest także zdrowa dla organizmu.

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *