Ciąża tydzień po tygodniu

Kalendarz ciąży: 17 tydzień

Jesteś w ciąży? Gratulujemy! Który to tydzień? 🙂

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

W 17. tygodniu ciąży coraz wyraźniej już odczuwasz ruchy dziecka. Choć początkowo trudno odróżnić je od pracy jelit czy żołądka, z czasem zauważysz dzielące je różnice. Ten tydzień to szczególny czas dla Twojego malucha – jego dłonie zyskują pierwsze linie papilarne, a uszy odbierają pierwsze dźwięki – na razie głównie te płynące z Twojego organizmu. 17 tydzień ciąży to moment, w którym brzuszek jest już wyraźnie zarysowany, zwłaszcza szczupłe kobiety mogą zauważyć u siebie zmienione kształty. 17 tydzień ciąży, który to miesiąc? To dokładnie 4 miesiąc ciąży.

Rozwój dziecka

W 17 tygodniu ciąży dziecko dalej intensywnie się rozwija. Główka staje się bardziej proporcjonalna w stosunku do reszty ciała – jej wzrost nieco zwalnia. W tym tygodniu maluch nabiera tłuszczu, który po porodzie będzie chronił go przed utratą ciepła. W momencie narodzin będzie stanowił nawet 2/3 całkowitej masy. To niezwykle istotne, ponieważ w bezpiecznym brzuchu mamy jest stała temperatura, natomiast na zewnątrz maluch będzie musiał radzić sobie z jej zmianami.

17 tydzień ciąży to czas, w którym dziecko zaczyna powoli reagować na bodźce zewnętrzne. Mimo słabo jeszcze rozwiniętego słuchu i zamkniętych oczu może zauważać zmiany światła oraz słyszeć bicie Twojego serca. Ponieważ dźwięk serca towarzyszy mu przez całą ciążę, wiele maluchów uspokaja się, gdy je słyszy – również po urodzeniu. Ciąża to okres niezwykle intensywnego rozwoju. Prawdopodobnie nigdy w życiu wzrost nie będzie zachodził tak szybko, a umiejętności nie będą rozwijać się tak szybko. Od kilku tygodni dziecko intensywnie ćwiczy oddychanie i ssanie, które – po porodzie – będą podstawą jego przetrwania.

W tym tygodniu dziecięce paluszki zyskują nie tylko linie papilarne, ale również paznokcie. Choć rosną baaardzo powoli, po porodzie ich obcięcie stanowi jeden z pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Ile waży dziecko w 17 tygodniu ciąży? Jego wielkość to około 14 cm, natomiast waga wynosi około 150 g. To mniej więcej tyle ile waży dorodna gruszka lub awokado.

kalendarz ciązy 17 tydzień ciąży

Co dzieje się z Twoim ciałem?

17 tydzień ciąży to już 4 miesiąc. Wiele źródeł wskazuje, że od tej pory ryzyko poronienia jest zmniejszone, dlatego zmartwione mamy mogą już odetchnąć. W tym tygodniu coraz bardziej zauważalny staje się Twój brzuch, możliwe, że czas na zmianę garderoby. Nie jest konieczna wymiana wszystkich ubrań – prawdopodobnie po ciąży będziesz mogła do nich wrócić. Istotne jest, by na co dzień czuć się swobodnie i komfortowo. Wiele kobiet stawia w tym okresie na legginsy i tuniki oraz ciążowe sukienki, które dodatkowo podkreślają błogosławiony stan. Wyjątkowo istotną częścią garderoby jest biustonosz, o który warto zadbać. Piersi najczęściej rosną jako pierwsze podczas ciąży i nierzadko to one dają znać kobiecie, że jej stan się zmienił. Dobrze, by były podtrzymywane przez dobrze dopasowany i komfortowy stanik – taki, który nie krępuje ruchów, nie odciska się na skórze i nie tamuje przepływającej krwi i limfy.

Wraz z rozwojem ciąży będziesz zauważać zmiany, które nieraz samą Cię zaskoczą. 17 tydzień ciąży to czas, w którym warto zwrócić szczególną uwagę na utrzymywanie równowagi i ruch. Rosnący brzuch sprawia, że ośrodek ciężkości ciała ciężarnej przesuwa się. Nietrudno teraz o wywrócenie przy zachwianie – warto na siebie uważać. Rosnąca macica sprawia też, że powoli zaczyna uciskać przeponę – nawet u wysportowanych kobiet może pojawić się zadyszka. 17 tydzień ciąży jest również momentem, w którym część kobiet odczuwa większą ochotę na zbliżenia z partnerem. Silnie ukrwione narządy płciowe pozwalają odczuwać wyjątkową przyjemność.

17 tydzień ciązy kalendarz ciąży

O czym pamiętać?

Zmień buty na wygodniejsze – przesunięcie ośrodka ciężkości spowodowane rosnącym brzucem może powodować zaburzone poczucie równowagi. Jeśli jesteś fanką szpilek, warto na okres ciąży zamienić je na wygodne trampki lub czółenka z niskim obcasem. Dbając o swoje bezpieczeństwo poprawisz również komfort chodzenia.

Ćwiczenia – na tym etapie ciąży może pojawić się dyskomfort związany z dodatkowym obciążeniem jakim jest rosnący brzuch – szczególnie narażony jest kręgosłup. Jeśli w 17 tygodniu ciąży zaczęły boleć Cię plecy warto do codziennej rutyny włączyć ćwiczenia – pilates, joga, rozciąganie. Wiele osób poleca spokojne ćwiczenia z piłką do skakania – leżenie na niej doskonale odciąża napięte mięśnie pleców.

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *