Ciąża tydzień po tygodniu

Kalendarz ciąży: 18 tydzień

Jesteś w ciąży? Gratulujemy! Który to tydzień? 🙂

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

W 18. tygodniu ciąży ciało malucha ukształtowane jest już w dużej mierze tak, jak u noworodka. Palce dłoni są już wyraźnie zaznaczone, pojawiają się linie papilarne, a uszy odstają już od głowy. W tym okresie można zauważyć już pewną powtarzalność w aktywności dziecka. Malec ma swój dobowy rytm, który zachowa nawet po narodzinach. Dobrze jest zwrócić uwagę na pory, w których dziecko wykazuje aktywność.

Znajomość cyklu dobowego może być bardzo pomocna – nietypowe odstępstwo od reguły może być oznaką zagrażającej sytuacji i koniecznością do konsultacji z lekarzem.

W 18. tygodniu ciąży kobiety często odczuwają duży apetyt. Warto zadbać o to, by dieta była bogata w składniki odżywcze, a przekąski nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

Rozwój dziecka

W 18. tygodniu ciąży organizm dziecka zaczyna produkować żółć, niezbędną do prawidłowego trawienia, które ćwiczy przez okres pobytu w brzuchu mamy. Jak to robi? Połyka wody płodowe, która wraz z wydzielinami oraz obumarłym naskórkiem łączą się w jelitach. Efekt dobrej pracy przewodu pokarmowego zauważysz w pierwszych dniach, kiedy malec wydali smółkę.

Mózg dziecka rozwija się w zawrotnym tempie. W 18. tygodniu rozwijają się i doskonalą części odpowiedzialne za ruchy rąk i nóg, tworzą się też nowe połączenia nerwowe. Warto wiedzieć, że za prawidłowy rozwój dziecięcego mózgu na tym etapie odpowiada nie tylko to co jesz, ale również co myślisz, czujesz i stresujesz. Nie bez znaczenia jest również poziom hormonów. Mózg dziecka kształtuje się jeszcze długo po urodzeniu, jednak podstawy tworzą się właśnie teraz.

18. tydzień ciąży to moment, w którym serduszko Twojego dziecka jest już w pełni ukształtowane. Podczas badania można sprawdzić czy bije prawidłowo i czy w jego działaniu nie występują żadne wady. Jest to również okres, w którym skóra malucha pokrywa się werniksem – bladożółtą mazią, która wraz z lanugo tworzy barierę chroniącą skórę przed wodami płodowymi i ewentualnymi zapaleniami.

Ile waży dziecko w 18. tygodniu ciąży? Jego waga to około 200 gramów, a wielkość 14 – 16 cm. Maluch jest wielkości większego mango.

18 tydzien ciazy objawy

Co dzieje się z Twoim ciałem?

W 18. tygodniu ciąży możesz zauważyć ruchy dziecka, jednak warto nastawić się na raczej delikatne muskanie i łaskotanie niż kopnięcia. 🙂 Na tym etapie ciąży maluch jest jeszcze zbyt mały, by jego ruchy były silnie odczuwalne. Jeśli do tej pory nic nie poczułaś – nie martw się, większość kobiet odczuwa pierwsze ruchy pomiędzy 18, a 21 tygodniem ciąży. Łatwiejsze zadanie w tej kwestii mają kobiety, dla których to nie jest pierwsza ciąża – wcześniejsze doświadczenia pozwalają im szybciej odróżnić ruchy dziecka od aktywności własnego organizmu.

Chociaż brzuch dopiero niedawno stał się naprawdę widoczny, Twój organizm już może odczuwać skutki dźwigania większego ciężaru. W 18. tygodniu ciąży kobieca waga jest większa o około 4-5 kg w stosunku do pierwotnego stanu, jednak zdecydowana większość tych kilogramów usytuowana jest w jednym miejscu – Twoim brzuchu. 🙂 Z tego powodu możesz odczuwać pierwsze bóle pleców – zwłaszcza, jeśli przed ciążą mięśnie pleców i brzucha nie należały u Ciebie do tych najbardziej rozwiniętych. By zredukować bóle warto przykładać ciepłe kompresy, korzystać z ciepłych (nie gorących) kąpieli oraz ćwiczyć. Pływanie rewelacyjnie wpływa na cały organizm pozwalając na odciążenie zmęczonego kręgosłupa, natomiast spokojne ćwiczenia z piłką do skakania i pilates pozytywnie wpływają na rozciągnięcie.

ile wazy dziecko 18 tydzien ciazy

O czym pamiętać?

Zdrowo się odżywiaj – rosnący apetyt powinien być zaspakajany wartościowym, odżywczym jedzeniem. Jeśli ciągnie Cię do słodyczy zadbaj o ich zdrowe zamienniki – bakalie, owoce. Nietypowe zachcianki jedzeniowe warto skonsultować z lekarzem. Chęć zjedzenia tynku ze ściany czy surowego mięsa to najczęściej oznaka braków witaminowych i mineralnych, które trzeba jak najszybciej uzupełnić.

Bądź dla siebie miła – ciąża to piękny, ale trudny czas. Wiele kobiet na zdanie „ciąża to błogosławiony stan” dopowiada – tak, bo się kiedyś kończy. 🙂 Trudności pojawiające się wraz z postępującą ciążą, kolejne niedogodności i problemy z poruszaniem, jedzeniem, snem mogą frustrować i powodować złe samopoczucie. Pamiętaj, że w tym czasie najważniejsza jesteś Ty i dziecko. Pozwalaj sobie na przyjemności, odpoczywaj i dbaj, by było Ci komfortowo i dobrze. 🙂 To Twój czas.

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *