objawy ciąży 3 tydzień
Ciąża tydzień po tygodniu

Kalendarz ciąży: 3 tydzień

Jesteś w ciąży? Gratulujemy! Który to tydzień? 🙂

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

Chociaż Ty jesteś w trzecim tygodniu ciąży, Twoja ciąża ma dopiero tydzień. 🙂 Wiek ciąży liczony jest od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki, dlatego dopiero w tym tygodniu dochodzi do zapłodnienia. Około 14 dnia cyklu pojawia się u kobiety owulacja – to czas, w którym zajście w ciąże jest możliwe. Komórka jajowa przemieszcza się w kierunku jajowodu, by tam czekać na plemnik, któremu dotarcie od szyjki macicy do jajowodu zajmuje średnio pół godziny. Zarówno komórka jajowa jak i plemnik niosą ze sobą materiał genetyczny – każde z nich przekazuje 23 chromosomy. Zygota, będąca połączeniem komórki jajowej i plemnika posiada pełen zestaw genów będący połączeniem cech matki i ojca. W ten sposób powstaje nowe życie.

Jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie na test ciążowy. Te domowe opierają się na wykrywaniu hormonu hCG, który produkowany jest przez łożysko. Test ciążowy najlepiej robić w terminie spodziewanej miesiączki.

Zapłodniona komórka jajowa natychmiast zaczyna podróż w kierunku macicy, w której będzie bezpiecznie mieszkać aż do rozwiązania. Wędrówka zygoty trwa średnio około 3-4 dni, podczas których mnoży się tworząc nowe komórki. Po dotarciu do macicy zygota staje się blastocystą i wygląda jak zamknięta w przezroczystej osłonce malina składająca się z około 100 komórek.

dziecko 3 tydzień

Rozwój dziecka

Mimo, że matka często jeszcze sama nie wie, że jest w ciąży, już w tym momencie dziecko posiada zapisany pełen komplet cech – kolor oczu, temperament czy podatność na choroby. Dziecko w 3 tygodniu ciąży nie przypomina człowieka i jest wielkości mniejszej niż czubek szpilki – ma zaledwie 0,2 mm. W tym tygodniu blastocysta składa się z dwóch warstw – zewnętrznej, z której wytworzy się łożysko i worek owodniowy oraz wewnętrznej, z której powstanie embrion.

Co się dzieje z Twoim ciałem?

mdłości 3 tydzień ciąży

Pomiędzy 12. a 16. dniem cyklu masz owulację. To czas, w którym kobiety wyglądają najpiękniej – cera jest promienna, towarzyszy im doskonałe samopoczucie, tryskają energią i świeżością. To również ten czas jest największą szansą na ciążę.

Mimo, że właśnie doszło do zapłodnienia i zarodek gnieździ się w macicy, nie wiążą się z tym żadne dolegliwości ciążowe – jest jeszcze za wcześnie.  Mdłości w 3 tygodniu ciąży również jeszcze nie występują – odpowiedzialny za nie hormon ma jeszcze za niski poziom, z tego powodu z domowym testem ciążowym musisz też poczekać przynajmniej tydzień. Trzeci tydzień ciąży to również jeszcze za wcześnie na USG.

Zagnieżdżenie zarodka w macicy następuje około 6-7 dnia. Objawy w 3 tygodniu ciąży to ból brzucha oraz niewielkie plamienia, które część kobiet odbiera jako miesiączkę. Krwawienie w 3 tygodniu ciąży jest naturalną sprawą – gnieżdżący się w macicy zarodek może uszkadzać drobne naczynia krwionośne i powodować taki właśnie objaw.

O czym pamiętać?

Zadbaj o dietę – jedz dużo warzyw i owoców, pij odpowiednią ilość płynów. Ogranicz spożycie kofeiny. Odpowiednia dieta zapewni Ci lepsze samopoczucie i prawidłowy rozwój dziecka.

Przyjmuj kwas foliowy – jest to niezwykle ważne dla rozwoju dziecka. Kwas foliowy wpływa pozytywnie na rozwój cewy nerwowej, obniżając ryzyko wystąpienia nieprawidłowości i chorób układu nerwowego.

Niektóre kobiety odnoszą wrażenie, że ich domowe zwierzęta, zwłaszcza koty, wyczuwają ciążę swojej właścicielki, zanim sama zainteresowana się o niej dowie. Jak to było u Was? 🙂


Pozostańmy w kontakcie – zapisz się na newsletter i oszczędzaj wiedząc o dniach darmowej dostawy, promocjach i wyprzedażach. Gwarantujemy, że otrzymasz tylko interesujące informacje i upolujesz niejedną okazję.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10 zł na najbliższe zakupy – kliknij tutaj!

Słyszałaś już o SuperKlubie? Jeśli nie – przeczytaj dlaczego powinnaś dołączyć. Jeśli tak – dołącz do nas!

Tak – chcę dołączyć do SuperKlubu i wymieniać punkty na atrakcyjne rabaty!

Zobacz także:

2 komentarze

  • Asia

    Do dnia w którym mnie mdliło nawet nie podejrzewałam ciąży, wtedy dopiero sie zorientowałam ze 4 dni mi sie okres spóźnia. A zwierzęta nie zauważyła aby się jakoś dziwnie zachowywały 🙂

  • Urszula Wawrzyn

    Urszula Wawrzyn

    Hmmm… Artykuł wisi już tyle czasu, a komentarzy brak… Co sądzisz o tym co napisaliśmy? Czy początek ciąży był dla Ciebie totalnym zaskoczeniem czy czułaś od początku, że „coś się święci”? Ile prawdy jest w opinii o zwierzętach „czujących” ciążę właścicielki? Jesteśmy bardzo ciekawi Twoich doświadczeń – podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *