Ciąża tydzień po tygodniu

Kalendarz ciąży: 38 tydzień

Jesteś w ciąży? Gratulujemy! Który to tydzień? 🙂

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

38. tydzień ciąży to okres, kiedy ciążę uważa się za donoszoną. Poród jest już bardzo blisko i może nastąpić w każdej chwili. Torba do szpitala powinna już być skompletowana i leżeć pod ręką:). Pamiętajmy, że w torbie oprócz ubrań i kosmetyków, powinny się znaleźć dokumenty, wyniki badań, karta ciąży i grupa krwi. Przyszła mama powinna w tym czasie tylko wypoczywać i się relaksować.

Rozwój dziecka:

W 38 tygodniu ciąży maluszek ma już bardzo mało miejsca, waży około 3100 g i mierzy około 50 cm. Większość dzieci w 38 tygodniu ciąży jest już w pełni rozwinięta i jest gotowe na samodzielne życie poza organizmem swojej mamy. Skórka pozbywa się resztek mazi płodowych, a w jelitkach jest zgromadzony złuszczony naskórek, który powinien zostać wydalony w pierwszych trzech dniach życia w postaci czarnej kupki. Dziecko w 38 tygodniu ciąży ma już paznokcie, włoski, w mózgu utworzyło się setki miliardów komórek. Maleństwo w brzuszku nie jest już tak energiczne, jak wcześniej, ale gdy zaczyna rozpychać się, gołym okiem możemy śledzić jego ruchy po brzuchu 🙂

Co dzieje się z Twoim ciałem?

W 38 tygodniu ciąży nie przybieramy już na wadze, a wręcz przeciwnie możemy zauważyć jej spadek. Brzuch na tym etapie jest już bardzo ciężki, wciąż możesz być opuchnięta i czuć się obolała. Nacisk macicy na dolne partie ciała jest mocniejszy i nawet chodzenie może sprawiać większe trudności. Bóle kręgosłupa i stawów to może być codzienność.

W 38 tygodniu ciąży mogą zaskoczyć nas nowe krępujące sytuacje takie jak niekontrolowane gazy oraz wydzielina lekko zabarwioną krwią. W ostatnim tygodniu ciąży szyjka macicy zaczyna się powoli rozwierać i może zdarzyć się odejście czopu śluzowego.

Czop śluzowy inaczej zwany korkiem śluzowym jest to gęsty kawałek śluzu, który szczelnie zamyka macicę i pełni rolę bariery ochronnej, a tym samym zabezpiecza płód przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Większość kobiet w trakcie ciąży doznaje zaparć, w 38 tygodniu może to ulec zmianie. Organizm zaczyna powoli przygotowywać się to akcji porodowej i tym samym jelita zaczynają się opróżniać.

W 38 tygodniu ciąży coraz intensywniej odczuwa się skurcze Braxtona-Hicksa. Skurcze te mogą być mylone z akcją porodową, jeżeli podczas odczuwania takich skurczy zmienimy pozycję i skurcz mija, to znaczy, że jeszcze nie czas:), jeżeli natomiast skurcz jest nadal odczuwalny, a po upływie czasu się wręcz nasila, możemy podejrzewać, że jest to początek porodu.

Pierwsze oznaki zbliżającego się porodu

  • obniżenie brzucha
  • możesz czuć się inaczej niż zwykle, zdenerwowanie, wyczerpanie, bóle głowy, uderzenia gorąca albo wręcz przeciwnie możesz tryskać energią,
  • odejście czopu śluzowego
  • tzw. instynkt gniazdowy, chęć sprzątania, prania i odkurzania
  • wzmożony apetyt, to znak, że ciało magazynuje zapas energii
  • biegunka czasami również wymioty, naturalny odruch organizmu opróżniania jelit przed porodem
  • pobolewanie w dole brzucha
  • odpłynięcie wód płodowych, jeżeli wody płodowe mają kolor żółty, zielonkawy lub brązowy jak najszybciej należy jechać do szpitala
  • skurcze : szyjka macicy rozwiera się do 10 cm. W tempie od 0,5 do 1 cm na godzinę. Na początku skurcze trwają 20-30 sekund i pojawiają się co 15-20 minut. Do szpitala można pojechać, gdy rozwarcie wynosi około 4 cm. Podczas skurczy trzeba jak najwięcej się ruszać, spacerować, podskakiwać na piłce, poruszać biodrami. Należy szukać takiej pozycji, która będzie jak najmniej bolesna. Przez cały czas nie należy zapominać o jedzeniu i piciu wody, które dostarczą nam energii potrzebnej do porodu.

Pamiętajmy, że każda z nas jest inna i nie wszystkie objawy musimy odczuwać tak jak większość kobiet, czasami się zdarza, że wody płodowe same nie odejdą, nie mamy apetytu, a wręcz przeciwnie czujemy wstręt do jedzenia. Jedno jest takie same:) ciąża to niezwykły okres w życiu kobiety i to jak będzie prowadzona ma ogromny wpływ na rozwój naszego dziecka.

Super Pani Domu

Kobieta, która żadnej pracy się nie boi i na każdy problem znajdzie rozwiązanie. Uwielbia dbać o dom, ale przede wszystkim o siebie. Na blogu sprzeda Wam kilka tricków, a także opisze kosmetyki, które testowała.

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *