pierwsze oznaki ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu

Kalendarz ciąży: 4 tydzień

Jesteś w ciąży? Gratulujemy! Który to tydzień? 🙂

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

4 tydzień to moment, w którym zarodek zagnieżdża się w macicy. Od tego momentu liczony jest właściwy czas ciąży – gratulujemy! 😉 Od tego momentu wszystko co dzieje się w Twoim organizmie związane będzie z ciążą i potrzebami rozwijającego się dziecka. Wytwarzana zostaje gonadotropina kosmówkowa – hCG – hormon produkowany przez łożysko, który pozwala na określenie za pomocą domowego testu obecność ciąży. Obecność hCG w organizmie jest również sygnałem dla jajników do potrzymania produkcji progesteronu, który jest niezbędny do podtrzymania i właściwego rozwoju ciąży.

Rozwój dziecka

Pod koniec 4 tygodnia zarodek jest już zagnieżdżony w macicy. Proces jego gnieżdżenia związany jest z możliwością uszkodzeń drobnych naczyń krwionośnych, dlatego plamienie w 4 tygodniu ciąży nie jest niczym nieprawidłowym – nie powinnaś się tym martwić.

Twoje dziecko jest wielkości ziarenka maku, ale mimo tak niewielkich rozmiarów ma już zapisany komplet cech, które będą widoczne w przyszłości. W tym tygodniu zarodek przypomina nieco meduzę, jest bardzo mały, szarawy i półprzeźroczysty. Na tym etapie jest jeszcze zbyt niewielki, by można było go dojrzeć dzięki badaniu – 4 tydzień ciąży to jeszcze nie czas na USG. Od tego momentu następuje niezwykle intensywny wzrost, który będzie trwał aż do końca ciąży – Twoje dziecko wykształca kolejne tkanki i organy, by stać się w pełni rozwiniętym małym człowiekiem. ☺

Co dzieje się z Twoim ciałem?

pierwsze objawy ciąży 4 tydzień

Hormon hCG, który odpowiada ze pozytywny wynik testu odpowiada również za mniej przyjemną stronę ciąży. Już w 4 tygodniu mogą wystąpić poranne mdłości, drażliwość, senność, zmęczenie, nadwrażliwość piersi czy niestabilny nastrój. Często przyszłe mamy nie kojarzą tych objawów z ciążą, ponieważ do złudzenia przypominają objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Podczas ciąży kobietom często znacznie wyostrza się smak i węch, czasami zdarza się to już na tak wczesnym etapie. Zaskakujący jest fakt, że często zapachy i smaki, które do tej pory były neutralne albo wręcz ulubione mogą stać się ciężkie do zniesienia. Nie do końca wiadomo jest dlaczego tak się dzieje, podejrzewa się, że być może natura chroni w ten sposób kobietę przed produktami szkodliwymi dla ciąży.

W medycynie zakłada się, że nawet 60% poczęć na wczesnym etapie może zostać poronionych. Kobieta najczęściej nawet nie zauważa, że mogła być w ciąży – jest to odbierane jako spóźniona miesiączka.

O czym pamiętać?

mdłości 4 tydzień ciąży

Kwas foliowy – jest niezwykle ważny zwłaszcza w początkowych etapach ciąży, kiedy kształtowany jest układ nerwowy Twojego dziecka.

Dieta – wiedząc już, że jesteś w ciąży zwracaj szczególną uwagę na dietę. Suplementacja witaminami jest ważna, jednak najlepiej dbać o zbilansowane posiłki, które będą bogate w odżywcze składniki.

Lekarz – w razie potrzeby umów się na wizytę do lekarza, by potwierdzić ciążę. Uzyskasz u niego również wszelkie informacje na temat ciąży i potrzeb Twojego organizmu w tym szczególnym okresie.

Symptomy świadczące o ciąży nie zawsze są jednoznaczne, łatwo pomylić je ze zbliżającym się okresem. Z reguły kobieta dowiaduje się o ciąży w 4-6 tygodniu. Niektóre intuicyjnie czują od samego początku, że są w ciąży, mimo, że żaden test jeszcze tego nie potwierdzi. Jak to było w Twoim przypadku? Podziel się w komentarzu swoim doświadczeniem z innymi spodziewającymi się dziecka Mamami!


Pozostańmy w kontakcie – zapisz się na newsletter i oszczędzaj wiedząc o dniach darmowej dostawy, promocjach i wyprzedażach. Poinformujemy Cię o niższych cenach pieluszek, kosmetyków i środków do sprzątania – zostań z nami!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10 zł na najbliższe zakupy – kliknij tutaj!

Słyszałaś już o SuperKlubie? Jeśli nie – przeczytaj dlaczego powinnaś dołączyć. Jeśli tak – dołącz do nas!

Tak – chcę dołączyć do SuperKlubu i wymieniać punkty na atrakcyjne rabaty!

Zobacz także:

One Comment

  • Urszula Wawrzyn

    Urszula Wawrzyn

    Hmmm… Artykuł wisi już tyle czasu, a komentarzy brak… Co sądzisz o tym co napisaliśmy? Czy początek ciąży był dla Ciebie totalnym zaskoczeniem czy czułaś od początku, że „coś się święci”? Jesteśmy bardzo ciekawi Twoich doświadczeń – podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *