6 tydzień ciąży objawy
Ciąża tydzień po tygodniu

Kalendarz ciąży: 6 tydzień

Jesteś w ciąży? Gratulujemy! Który to tydzień? 🙂

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

6. tydzień ciąży to prawdziwy przełom. W tym tygodniu z cewy nerwowej rozwija się zaczątek rdzenia kręgowego. Komórki zaczynają układać się w fałdy tkanki, które później będą policzkami, podbródkiem, żuchwą – jednym słowem twarzą. ☺ Prawdopodobnie zaczęłaś już odczuwać pierwsze dolegliwości ciążowe, które są naocznym dowodem na zachodzące w Twoim ciele zmiany. Twoje dziecko bardzo intensywnie rozwija się i rośnie.

Rozwój dziecka

W 6. tygodniu ciąży Twoje dziecko ma wielkość pestki słonecznika i przeżywa niezwykle dynamiczny rozwój. Cewa nerwowa, z której wykształci się rdzeń kręgowy ulega zamknięciu, a zaczątek serduszka, który kilka dni temu był prostym zlepkiem komórek ma obecnie postać czterech komór, które choć jeszcze prymitywne – już zaczynają bić. W tym tygodniu zaczynają formować się zaczątki wątroby, trzustki, płuc, nerek i żołądka, a fałdy tkanek dają początek przyszłym rysom twarzy. Dziecko wygląda jak malutka kijanka – oprócz głowy i tułowia posiada również ogonek. ☺ Bez obaw – zostanie on wchłonięty poprzez obrastające go w przyszłości tkanki. To niezwykle ważny dla Twojego dziecka czas – dynamiczny wzrost przeżywa rdzeń kręgowy i mózg – nie zapominaj o kwasie foliowym.

Co dzieje się z Twoim ciałem?

objawy ciąży 6 tydzień

Nie tylko dziecko przechodzi silny rozwój – Twoje ciało również bardzo się zmienia. Organizm coraz bardziej dostosowuje się do odmiennego stanu, która będzie trwał kilka następnych miesięcy. Macica ulega powiększeniu i rozpulchnieniu – zaczyna naciskać na pęcherz co skutkuje zwiększonym parciem na mocz. Uczucie to w mniejszym lub większym stopniu będzie towarzyszyć Ci do końca ciąży.

Problemy z układem moczowym to przypadłość, która ze względów anatomicznych przytrafia się głównie kobietom. W czasie ciąży należy dodatkowo na siebie uważać – jeśli zauważysz oprócz zwiększonego parcia na mocz również ból lub pieczenie – koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Zapalenie pęcherza czy cewki moczowej to dolegliwości, które w ciąży można i należy leczyć.

W tym tygodniu mogą również nasilić się nudności – część kobiet w początkowych etapach ciąży chudnie ze względu na nieprzyjemny stan. Jeśli nudności się utrzymują, a wymioty są bardzo uciążliwe – skontaktuj się z lekarzem – istnieją bezpieczne dla ciąży sposoby, by zniwelować problem.

6. tydzień ciąży to czas, kiedy zwiększa się przepływ krwi w Twoim organizmie – od tej pory obsługuje nie jeden, a dwa organizmy. W tym okresie może również pojawić się nadwrażliwość piersi, które przygotowują się do karmienia. Ze względu na podwyższony poziom progesteronu mogą wystąpić zatwardzenia – jedz dużo warzyw, regularnie ćwicz i pij dużo wody – przynajmniej 8 szklanek dziennie.

Początek ciąży wiąże się z potężnymi zmianami – w organizmie Twojego dziecka, jak również Twoim. Dynamiczny rozwój przebiegający w Twoim ciele sprawia, że możesz być w tym okresie szczególnie zmęczona – spaceruj, ucinaj sobie drzemki, wypoczywaj ile możesz.

O czym pamiętać?

mdłości w ciąży objawy

Przyjmuj kwas foliowy – ten moment ciąży wymaga go szczególnie dużo. Kwas foliowy ma niebagatelny wpływ na rozwój układu nerwowego Twojego dziecka. To właśnie teraz kształtuje się zaczątek mózgu i rdzenia kręgowego.

Wypoczywaj – intensywne zmiany w Twoim organizmie wiążą się często z dużym zmęczeniem – to nic dziwnego. Staraj się wypoczywać ile tylko możesz, spaceruj, kładź się wcześniej spać – nieprzyjemny stan niedługo minie i będziesz cieszyć się lepszym samopoczuciem.

Bielizna – rosnący biust może sprawiać, że noszenie dotychczasowych biustonoszy jest niekomfortowe. Dobrze dobrany stanik to nie tylko kwestia wygody – ma to również znaczenie dla zdrowia. Dobierz bieliznę odpowiednią dla siebie – pamiętaj, że ciąża powinna wiązać się z maksymalnym komfortem.

Lekarz – poszukaj specjalisty, który w pełni Ci odpowiada – zarówno jako lekarz, jak i człowiek. To niezwykle ważne, byś mu ufała – będzie prowadził Twoją ciążę aż do rozwiązania.

Zbilansowana dieta i odpowiednia ilość błonnika – bogata w składniki odżywcze dieta sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka oraz Twojemu dobremu samopoczuciu. Zadbaj o to, by codzienne posiłki były regularne i obfite w warzywa, owoce, nabiał. Podwyższony poziom progesteronu skutkuje czasami zaparciami, dlatego zadbaj o odpowiednią ilość błonnika w diecie i pij dużo wody.

Zażywaj ruchu – wykonuj regularnie ćwiczenia i spaceruj. Poprawi się Twoje samopoczucie i zmniejszy uczucie zmęczenia, które w tym okresie może być nasilone. Odpowiednia dawka ruchu pomoże też w przypadku zaparć.

Duża część rodziców czeka z obwieszczeniem radosnej nowiny do końca pierwszego trymestru, kiedy większość zagrożeń mija – jak wyglądało to u Was? Podzielcie się w komentarzu swoimi doświadczeniami z tego radosnego okresu. ☺


Bądź na bieżąco z promocjami, dniami darmowej dostawy i wyprzedażami. Zadbaj o to, by nie ominęły Cię świetne ceny kosmetyków, produktów dla dzieci czy środków czystości. Zapisz się na newsletter i upoluj niejedną okazję.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10 zł na najbliższe zakupy – kliknij tutaj!

Słyszałaś już o SuperKlubie? Jeśli nie – przeczytaj dlaczego powinnaś dołączyć. Jeśli tak – dołącz do nas!

Tak – chcę dołączyć do SuperKlubu i wymieniać punkty na atrakcyjne rabaty!

Zobacz także:

2 komentarze

    • Urszula Wawrzyn

      Urszula Wawrzyn

      Dziękuję za Twój komentarz. 🙂 Podobno właśnie imbir łagodzi nudności, słyszałam też o sposobie polegającym na piciu wody z dodatkiem octu jabłkowego – łyżeczka octu na szklankę wody. Nie brzmi zachęcająco, ale może warto wypróbować – a nuż pomoże. 🙂

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *