ciąża objawy 7 tydzień
Ciąża tydzień po tygodniu

Kalendarz ciąży: 7 tydzień

Jesteś w ciąży? Gratulujemy! Który to tydzień? 🙂

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

W 7 tygodniu ciąży maluch jest już dobrze zadomowiony w Twoim brzuchu. ☺ Jego kończyny przypominają malutkie płetwy, wykształciły się też podstawowe strefy mózgu – śród-, tyło- i przodomózgowie. Strefy te odpowiadają kolejno za:

– przesył sygnałów elektrycznych do miejsc docelowych mózgu

– oddychanie, puls i ruch mięśni

– myślenie, rozwiązywanie problemów oraz pamięć.

Twój organizm może reagować na rozwijającą się ciążę zmęczeniem, mdłościami i zwiększonym parciem na mocz. Większość objawów przechodzi pod koniec pierwszego trymestru, dlatego nie martw się, dbaj o siebie i dużo wypoczywaj.

Rozwój dziecka

Twoje dziecko jest już wielkości owocu borówki, a jego intensywny wzrost nie spowalnia. W tym tygodniu wykształcają się strefy mózgu, odpowiadające za działanie podstawowych funkcji organizmu. Śródmózgowie odpowiada za przekazywanie sygnałów elektrycznych do docelowych miejsc w mózgu. Przodomózgowie sprawia, że maluch potrafi tworzyć wspomnienia, posiada zdolność rozwiązywania problemów oraz myśli. Tyłomózgowie odpowiada za podtrzymanie podstawowych funkcji organizmu – oddychanie, puls, ruch mięśni.

W 7 tygodniu ciąży silniej rozwija się głowa – powstaje narząd gardłowy dający początek przyszłemu językowi, podniebieniu, mięśni twarzy. Widoczne są zaczątku nosa, oczu i ust, zauważyć można pierwsze rysy twarzy. Nóżki i rączki mające postać zbliżoną do płetw wydłużają się i zaczynają ruszać.

Co dzieje się z Twoim ciałem?

czego nie jeść w czasie ciąży

7 tydzień ciąży wiąże się z występowaniem różnych dolegliwości. Rosnąca macica, która ma już wielkość pomarańczy, może uciskać na pęcherz moczowy. Wiąże się to z uczuciem parcia na mocz, które z mniejszym lub większym nasileniem będzie Ci towarzyszyć aż do końca ciąży. Zwiększa się zapotrzebowanie Twojego organizmu na składniki odżywcze – szacuje się, że wzrost ten może sięgać nawet 189%.

W tym tygodniu może zacząć towarzyszyć Ci zadyszka występująca nawet przy lekkim wysiłku fizycznym. Nie jest to niepokojący objaw – oznacza to, że rozwijająca się ciąża powoduje zwiększone zapotrzebowanie organizmu na tlen. Również Twoje serce szybciej bije, mimo, że ciśnienie krwi nie wzrasta.

Okres ciąży wiąże się z podwyższonym niż zwykle ph pochwy oraz zmniejszoną ilością bakterii kwasu mlekowego. Zwracaj szczególną uwagę na higienę miejsc intymnych i unikaj podrażnień – ryzyko infekcji jest zwiększone.

Jeśli zauważysz pieczenie, swędzenie miejsc intymnych lub nieprawidłową wydzielinę skontaktuj się z lekarzem. Ciąża to okres podwyższonej podatności na infekcje pochwy – pamiętaj o odpowiedniej higienie, noś przewiewną, bawełnianą bieliznę oraz stosuj kosmetyki do mycia wspierające utrzymanie prawidłowego poziomu ph.

Odmienny stan jakim jest ciąża wymaga szczególnego zadbania o organizm. Przejawia się to nie tylko poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę – podczas ciąży powinnaś unikać niektórych pokarmów i napojów. Ciężarne kobiety powinny unikać surowego mięsa i ryb – tatar, sushi czy krwisty stek muszą poczekać do narodzin malucha. Związane jest to z możliwością zakażenia bakteriami (surowe ryby) lub zarażenia toksoplazmozą (surowe mięso). Toksoplazmoza przenoszona jest też przez koty, dlatego jeśli jesteś posiadaczką tego czworonoga, niech obowiązek sprzątania kuwety przejmie partner lub inny z domowników. Ciąża to również czas, podczas którego warto zrezygnować z serów pleśniowych, niepasteryzowanego mleka, kawy i coli.

O czym pamiętać?

plamienia w ciąży 7 tydzień

Pij dużo wody – mimo zwiększonego parcia na pęcherz staraj się odpowiednio nawadniać organizm. Pij małymi partiami, ale często, odpowiednia ilość wody to 1,5-2 L dziennie.

Unikaj niebezpiecznych dla ciąży pokarmów – surowe i niedogotowane mięso, surowe ryby, sery pleśniowe, niepasteryzowane mleko, kawa, mocna herbata czy cola – to produkty, które są nieszkodliwe dla Ciebie, ale mogą zagrażać ciąży.

Noś przewiewną bieliznę – ciąża to okres, w którym ph pochwy jest często podwyższone i wzrasta ryzyko infekcji miejsc intymnych. By się przed tym chronić używaj odpowiednich kosmetyków do mycia, noś przewiewną bieliznę, a w razie wystąpienia objawów koniecznie udaj się do lekarza.


Bądź na bieżąco z promocjami, dniami darmowej dostawy i wyprzedażami. Zadbaj o to, by nie ominęły Cię świetne ceny kosmetyków, produktów dla dzieci czy środków czystości. Zapisz się na newsletter i upoluj niejedną okazję.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10 zł na najbliższe zakupy – kliknij tutaj!

Słyszałaś już o SuperKlubie? Jeśli nie – przeczytaj dlaczego powinnaś dołączyć. Jeśli tak – dołącz do nas!

Tak – chcę dołączyć do SuperKlubu i wymieniać punkty na atrakcyjne rabaty!

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *