jak kąpać noworodka
Rodzicielstwo

Kąpiel noworodka bez tajemnic. Jak zrobić to bezstresowo?

Kąpiel noworodka – zwłaszcza pierwsza po powrocie ze szpitala – to dla wielu rodziców ekscytujące, ale bardzo stresujące zadanie. Nawet, gdy posiadają teoretyczną wiedzę często boją się, że zrobią dziecku krzywdę. Jak kąpać noworodka? Na to pytanie postaramy się Wam odpowiedzieć tak, by stres związany z tym – jednocześnie małym i wielkim – wydarzeniem, był jak najmniejszy.

jak kapać noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka często przebiega już w szpitalu. Młodzi rodzice mają wtedy okazję podpatrzyć jak profesjonalnie robi to położna. Obecnie zauważalna jest jednak coraz częściej praktyka odchodzenia od pierwszej szpitalnej kąpieli – maź płodowa jaką pokryty jest noworodek jest zbawienna dla jego odporności. Warto rozważyć odsunięcie terminu pierwszej kąpieli o kilka dni, a do jej czasu wyłącznie przecierać malucha zwilżoną, miękką pieluszką.

Gdy rodzice mają samodzielnie wykąpać dziecko po raz pierwszy, w ich głowach często rodzi się mnóstwo pytań. To co w teorii wyglądało prosto i nieskomplikowanie – w praktyce jest nieco trudniejsze. Od czego zatem zacząć?

Zadbaj o bezpieczną dla dziecka atmosferę

Dla malutkiego noworodka cały świat jest jedną wielką nowością, a każda sytuacja to powód do stresu. Nie przejmuj się jednak, gdyż dziecko do odstresowania potrzebuje wyłącznie jednego – Ciebie. 🙂 Bądź blisko malca, mów do niego i przytulaj – gdy poczuje się bezpiecznie, z większą ufnością podejdzie do tematu kąpieli. Dzieci dodatkowo lubią wiedzieć co się dookoła nich dzieje – przygotowuje to je na przyszłe czynności.

Kwestią, o której stosunkowo rzadko się jeszcze mówi jest sam sposób wkładania malca do wanienki. Wkładanie dziecka plecami do wody sprawia, że noworodek może czuć stres w związku z nową sytuacją. Jeśli Twoje dziecko jest zestresowane kąpielami spróbuj wkładać je do wody stopniowo – bokiem, najpierw jedną nóżkę, później drugą. Gdy dziecko zobaczy co je czeka spokojniej podejdzie do całej kąpieli.

kąpiel noworodka

Jak często kąpać noworodka?

Na temat tego, jak często myć noworodka istnieje wiele opinii. Pamiętaj jednak, że nowo narodzone dzieci mają szczególnie wrażliwą skórę. Z tego względu nie należy ich myć codziennie – raz na dwa dni w zupełności wystarczy. Jeśli z powodu zmęczenia czy innych czynników opuścicie jedną z kąpieli – nic się nie stanie. Częste mycie może zaburzyć delikatną równowagę skóry i powodować przesuszenie. Kąpiel noworodka również powinna trwać krótko – od 3 do 10 minut – dłuższe kąpiele są niewskazane.

W czym kąpać noworodka?

Malutkie dziecko przez pierwszych kilka tygodni można kąpać w czystej wodzie. Nie powinno się dodawać do kąpieli dla noworodka żadnych płynów ani żeli – skóra jest tak delikatna, że jakiekolwiek kosmetyki mogą wysuszać, a nawet uczulać. Jeśli skóra dziecka jest wyjątkowo podatna na przesuszenie warto rozważyć dodanie do wody emolientu, by podnieść poziom nawilżenia. Wybierając kosmetyki dla dziecka zwróć uwagę na to by były dostosowane do wieku, posiadały prosty, krótki skład i nie zawierały sztucznych barwników oraz substancji zapachowych – minimalizuje to ryzyko uczuleń.

Należy pamiętać, że kosmetyki do kąpieli noworodka nie są niezbędne – ich użycie zawsze powinno być podyktowane potrzebami dziecka i jego skóry, nie chęcią urozmaicenia kąpieli. Jeśli decydujesz się na dodatek płynu do kąpieli noworodka skup się na jego natłuszczającej i nawilżającej formule – na płyny tworzące pianę przyjdzie jeszcze czas.

Kąpiel to nie tylko higiena!

Nie traktuj kąpieli dziecka wyłącznie jako elementu utrzymania higieny. Kąpiel, podobnie jak karmienie piersią ma niezwykle istotny wpływ na budowanie więzi z dzieckiem. Z tego powodu warto w kąpiel zaangażować Tatę – z wiadomych względów druga możliwość budowania więzi jest dla niego niedostępna. 🙂 Kąpiel połączona z przytulaniem, delikatnym masażem i śpiewaniem wpływa niezwykle pozytywnie na dziecko i jego więź z rodzicem.

w czym kąpać noworodka

Kąpiel to radosny czas, który ma również budować więź z dzieckiem. Zadbaj o odpowiednie warunki kąpieli i bezstresową atmosferę, a zarówno Twój maluch jak i Ty polubicie ten nowy wieczorny rytuał.

Droga Mamo – jeśli spodobał Ci się nasz artykuł i lubisz nasz sklep – zapisz się do naszego newslettera. Dzięki informacjom o akcjach promocyjnych i dniach darmowej dostawy zaoszczędzisz pieniądze, a na pierwsze zakupy otrzymasz dodatkowo 10 zł!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10zł na najbliższe zakupy – kliknij tutaj!

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *