Sprzątanie

Mikrofibra – materiał, który pomoże Ci utrzymać porządek

Pamiętam, jak odkryła ją moja mama. Miałam nie więcej niż 10 lat, ale sama widziałam, że ścierka, która „sprząta sama” to wyjątkowy wynalazek. Mikrofibra zrewolucjonizowała świat gospodyń domowych wprowadzając do ich rzeczywistości produkt, który był uniwersalny, wytrzymały i nie wymagał większego wysiłku do uzyskania znakomitych efektów. Moja mama była zachwycona szczególnie myciem szyb, które – bez użycia detergentu – lśniły i pozostawały bez smug. Nie była jedyna. Jej koleżanki przekazując sobie informacje o „magicznej ściereczce” polubiły mikrofibrę równie szybko jak ona. Jak mikrofibra radzi sobie dzisiaj? Czy domowe sprzątanie z nią nadal wygląda tak różowo? Zapraszam do artykułu.

 

 

Czym jest mikrofibra?

Zacznę od tego czym tak naprawdę jest mikrofibra. Chociaż niejedna osoba słyszała tą nazwę, wyobrażenia na jej temat bywają mgliste. Mikrofibra nazywana jest również mikrofazą oraz mikrowłóknem. Nazwy używane są zamiennie i każda z nich jest poprawna. Nazwa mikrofibra to połączenie angielskich słów „micro” i „fiber”, czyli mikro i włókno. Tak po prostu. 🙂

Mikrofibra to materiał utkany z niezwykle cienkich włókien (mikrowłókien 🙂 ). Jak cienkie są włókna mikrofibry? Wyobrażając sobie ludzki włos o grubości 10 cm, mikrowłókno będzie miało tylko… 1 mm. Specjalna mieszanka cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych nadaje tkaninie niezwykłe właściwości takie jak bardzo wysoka chłonność, wyjątkowa miękkość i potężna wytrzymałość. Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Mikrofibra doskonale zbiera kurz nie bez jego wzbijania, nie powoduje zacieków na szybach, a zebranie rozlanego napoju jest z nią o wiele prostsze. Po pierwszych domowych zachwytach nad mikrofibrą szybko okazało się, że również panowie pokochali ten nowoczesny materiał. Dlaczego? Niezwykła miękkość, brak konieczności używania detergentu i super wytrzymałość sprawiły, że mikrofibra idealnie nadaje się do męskiego sprzątania auta – bez ryzyka zadrapania lakieru.

Jak dbać o mikrofibrę? Czy mikrofibrę można prać?

Jak wspomniałam wyżej, mikrofibra jest niezwykle wytrzymałym materiałem, a jej właściwości zachwycają niejednego. Jednak, by cieszyć się długo jej zaletami warto pamiętać o kilku kwestiach. Podstawą jest umiejętne pranie. Mikrofibra może być prana w pralce, jednak najlepiej robić to jak najrzadziej oraz w niskich temperaturach. Koniecznością jest również brak środków zmiękczających. Dlaczego? Już tłumaczę. 🙂

Mikrofibra zawdzięcza swoje właściwości niezwykle cienkim włóknom z poliestru i nylonu (poliamidu). Oba z materiałów to materiały sztuczne. Piorąc ściereczkę w wysokiej temperaturze narażamy włókna (sztuczne) na utratę właściwości. Podobnie jak wykonana z poliestru bluzka, ściereczka w wysokiej temperaturze po prostu się nadtopi. Pranie z dodatkiem zmiękczających detergentów sprawi zaś, że cieniutkie mikrowłókna pozlepiają się – z magicznej ściereczki pozostanie nam zwykła ścierka, niczym nie różniąca się od tej bawełnianej.

Mikrofibra idealna do szyb. Jakie jeszcze ma zastosowania?

Dobrej jakości mikrofibra cechuje się bardzo wysoką chłonnością. Potrafi wchłonąć 7 razy więcej płynu niż sama waży. Oznacza to, że ściereczka o gramaturze 200 g/m2 i wielkości 40 x 40 cm bez większego problemu wchłonie wodę o pojemności 0,5 L. Bez wyżymania. Imponujące, prawda? Dzięki temu mikrofibra jest idealnym materiałem na mopy i ścierki do podłogi. Jej wysoka chłonność sprawia też, że sprawdzi się jako pomoc podczas sprzątania samochodu.

Właściwości mikrofibry

Na co jeszcze możemy liczyć kupując ściereczkę z mikrofibry? Dzięki składowi, który opiera się na sztucznych materiałach mikrofibra jest przyjazna alergikom. Zebrany kurz nie wzbija się z powrotem w powietrze i nie drażni tym samym układu oddechowego. Kolejną właściwością mikrofibry jest jest antybakteryjność. Bakterie o wiele chętniej zasiedlają materiały organiczne takie jak bawełna czy len. Mikrofibra broni się przed nimi o wiele skuteczniej zapewniając mieszkaniu większą higienę. Ostatnia z właściwości to legendarna wytrzymałość. Dobrej jakości mikrofibra wytrzyma nawet do 500 prań – w niskiej temperaturze i bez użycia detergentów. Mało która ściereczka może pochwalić się tak wysokim wynikiem.

A jakie są Wasze doświadczenia z mikrofibrą? Podobno nie wymyślono od tamtej pory lepszego materiału o takich właściwościach. Dajcie znać w komentarzu!

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *