Porządki w szafie
Organizacja

Porządki w szafie?! Praktyczne porady i wskazówki

Wiosenne porządki przyprawiają Cię o ból głowy? Szafa pęka w szwach, a Ty stojąc przed garderobą uważasz, że nie masz co na siebie włożyć?! To znak, że pora coś z tym zrobić!

Przychodzę Ci z pomocą i oznajmiam, że nadszedł czas na porządki w szafie.

Porządki w szafie

Najważniejsza jest motywacja i odrobina dobrej woli. Nie mogę Ci obiecać,  że będzie to łatwe i przyjemne doświadczenie, ale na pewno obiecuje, że efekty będą zadowalające, a Ty sama będziesz chciała pochwalić się swoją szafą  przed całym światem.

Zaczynamy! – Zasady Perfekcyjnego Sprzątania Szafy:

1. Opróżnij szafę z wszystkich ubrań. Zostaw puste półki. Nie łam się – cała góra ciuchów na środku pokoju to klucz do szczęścia. Podziel ubrania na dwie grupy – ubrania, w których chodzisz i które tylko zalegają na półkach ze względów wiadomych jedynie tobie 🙂

2. Ubrania których chcesz się pozbyć zostaw na później. Skup się na ubraniach, które z pewnością będziesz nosić. Podziel je na mniejsze grupy bluzki do bluzek, spodnie do spodni (jeśli nie posiadasz wieszaków kaskadowych do powieszenia w szafie), sweterki do sweterków itd.

Porządki w szafie

3. Poskładaj wszystkie ubrania i ułóż je na półkach kolorystycznie w każdej z grup – da to efekt harmonii i ładu, dodatkowo półki będą pięknie  się prezentowały.

4. Swetry złóż w kostkę i również ułóż na półce – rozwieszone na wieszakach straciłyby swoją fakturę i krój, poprzez rozciąganie. Między swetry możesz wsunąć kostkę mydełka. Jego zapach odstraszy mole, a sweterki będą pięknie pachniały.

Porządki w szafie

5. Koszule, marynarki czy letnie kurtki rozwieś na wieszakach w szafie. Kurtki zimowe zapakuj do worków próżniowych i ułóż na dnie szafy – niech spokojnie czekają na chłodniejsze dni (gdy przyjdzie zima, manewr ten powtórz z kurtkami letnimi). W szafie zawieś zapachowe, odświeżające saszetki.

Kochana to nie koniec, ale jesteś już w połowie sukcesu. Została nam jeszcze jedna sterta ubrań.
6. W tym momencie musisz zadać sobie kilka istotnych pytań:

  • Czy te ubrania są na mnie dobre – czy nie są za małe albo za duże?
  • Czy mi się jeszcze podobają?
  • Czy nie są zniszczone?
  • Czy chce się ich pozbyć raz na zawsze?

Rozwiązałaś mały, psychologiczny test? Jesteś gotowa na wielkie zmiany?
Jeśli tak to teraz wszystko pójdzie bardzo łatwo. Ubrania, które są zniszczone od razu wrzuć do worka na śmieci.

7. Chcesz zarobić na sprzątaniu swojej własnej szafy? Nic prostszego wystarczy, że ubrania które ci pozostały przejrzysz dokładnie. Jeśli zdecydujesz, że nadają się na sprzedaż bądź wymianę – zrób im zdjęcia i wystaw bez prowizji na jednym z portali typu Vinted.pl, czy Szafa.pl.

8. Resztę ubrań w dobrym stanie oddaj potrzebującym wrzucając do oznaczonych kontenerów.

Porządki w szafie

Nie możesz w to uwierzyć?! Zanim zaczęłaś myśleć, że sprzątanie szafy przytłacza Cię i męczy – SKOŃCZYŁAŚ! Sprzątnie garderoby jest miłe, szybkie i przyjemne. W dodatku możesz pomóc potrzebującym, jak również sporo zarobić. To co czas na zakupowe szaleństwo?! 😉

Ewa Wolna

Studentka Zdrowia Publicznego, pracująca i mieszkająca obecnie w Warszawie. Bloga prowadzi z pasji, prezentuje na nim stylizacje, które odzwierciedlają jej osobowość. Stara się żyć każdym dniem i zawsze mieć pozytywne nastawienie.

2 komentarze

  • Emilla

    Same dobre rady 🙂 Ja zawsze skupiałam się na początku na stercie ubrań do odrzucenia i nigdy nie mogłam dobrnąć do końca porządków. Teraz zgodnie z wytycznymi w artykule zostawiłam to na koniec i udało się. Okazało się, że całkiem spory worek przekazałam na Pomaganie przez ubranie, gdzie jeszcze mogłam wskazać fundację, której chciałabym pomóc. Porządki w szafie to zdecydowanie ważna rzecz 🙂

  • Sherri Hill

    Też myślę, że ktoś nam powinien pomóc w porządkowaniu szafy – spytać drugiej osoby, co oni sądzą o jakości tych ubrań itd., ponieważ często sami siebie okłamujemy, że czegoś potrzebujemy, a tak naprawdę tego nie nosimy od lat.

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *