jak usypiać niemowlę
Rodzicielstwo

Ratunku! Moje dziecko nie chce spać! Czyli jak skutecznie sprawić, by Twoje dziecko usnęło.

Świeżo upieczeni rodzice mają w głowie mnóstwo kwestii, które ich nurtują i zastanawiają. Nikt nie otrzymuje instrukcji obsługi tego malutkiego człowieka, który pojawia się w domu po porodzie – pytania są zupełnie naturalne. Dzisiejszy wpis poświęcamy kwestii usypiania najmłodszych dzieci – tak, byście czuli się choć odrobinę pewniej w nowej roli – mamy nadzieję, że nasze informacje się Wam przydadzą.

skuteczne sposoby na usypianie dziecka

Funkcjonowanie noworodka w ciągu doby rządzi się swoimi prawami. Dotychczas jedyne znane mu środowisko to ciepły i bezpieczny brzuch mamy – na zewnątrz jest mnóstwo rzeczy, które go przerażają i powodują płacz. Noworodki śpią dużo, ale bardzo krótko – kilkunastominutowe drzemki kilkadziesiąt razy w ciągu dnia to standard. Wynika to z dotychczas znanego dziecku trybu życia – w brzuchu nie było podziału na dzień i noc – trochę potrwa zanim przyzwyczai się do norm znanych dorosłym. Nowo narodzone dzieci często nie mają większych problemów z uśnięciem – cała doba jest dla nich ciągiem snu przerywanym jawą – śpią nawet 20 godzin na dobę! Problem często zaczyna się, gdy maluch jest już odrobinę starszy i przestaje być noworodkiem – jest już niemowlakiem.

Jak skutecznie ukołysać niemowlę do snu?

Dobrym wstępem do usypiania malucha jest wyrabianie dobrych nawyków od samego początku. Nie łudź się, że Twoje dziecko od razu będzie usypiało o konkretnej godzinie i prześpi całą noc – to mało realne, chociaż jak mówią – cuda się zdarzają. 😉 Warto jednak małymi krokami zbliżać się do tego ideału.

Dzieci potrzebują stabilności, regularności i rutyny – to stwarza im atmosferę bezpieczeństwa. Pewność tego, co po kolei będzie działo się każdego wieczoru wpływa na malucha kojąco. Zadbaj o to, by od pierwszych dni życia wyrabiać rytuały, które w późniejszym czasie zaprocentują łatwiejszym usypianiem.

sposoby na usypianie niemowlaka

Od czego zacząć?

Wyznacz stałą porę, o której chcesz kłaść dziecko spać – przesuwanie momentu pójścia spać na później, by dłużej pospać rano to mit, który nie działa. Bezpośrednio przed wieczornym rytuałem unikaj głośnych, pobudzających zabaw z dzieckiem – rozbawiony maluch w żadnym wypadku nie będzie myślał o pójściu spać. Przygotuj ciepłą kąpiel i wykąp dziecko – często sam kontakt z wodą jest już uspokajający. Po przebraniu malca w piżamkę nakarm je ciepłym mlekiem albo kaszką – każdy wie, że po dobrym, ciepłym posiłku oczy same się zamykają. 😉 Do rytuału usypiania możesz dołączyć śpiewanie kołysanek, czytanie bajek, przytulanie lub głaskanie po brzuszku – wszystko, na co tylko macie ochotę. Ważną i w zasadzie główną zasadą jest, żeby wszystkie wykonywane czynności następowały po sobie w niezmiennej kolejności – dziecko przyzwyczaja się do niej i widząc co się dzieje wie, że niedługo czas na spanie.

Czasami zdarzają się jednak dni, gdy najlepiej sprawdzone metody zawodzą i jesteś już u kresu – co wtedy? Mamy kilka niestandardowych sposób, które DZIAŁAJĄ.

metody na usypianie dzieci

Suszarka/Odkurzacz/Okap

Brzmi surrealistycznie? Tylko pozornie. Każde z tych urządzeń wytwarza dźwięki, które nazywamy „białym szumem”. Biały szum to dźwięk jednostajny i monotonny – przykład to dźwięki niezbyt głośnej ulicy, pociągu, spadającego deszczu czy płynącej wody. Suszarka czy odkurzacz, dzięki dźwiękom, które emitują skutecznie uspokajają dziecko i sprawiają, że zdecydowanie chętniej współpracuje w kwestii usypiania. Jeśli nie chcesz kupować raz na miesiąc nowej suszarki – podpowiadamy – w Internecie można znaleźć gotowe nagrania szumów odkurzacza czy okapu.

Na chusteczkę

Gdy maluch leży w swoim łóżeczku, jest spokojny, ale z jakiegoś powodu nie chce spać możesz zastosować uroczą i całkiem miłą metodę usypiania „na chusteczkę”. Trzymając w dłoniach końce chusteczki lub małej pieluszki delitaknie wachluj nią nad twarzą dziecka, tak by dotykać jego twarzy. Monotonny, powtarzający się ruch sprawi, że dziecko – mimo śledzenia wzrokiem chusteczki i otwierania oczu – w końcu zmęczy się i odpłynie w objęcia Morfeusza.

Jazda samochodem

W niektórych przypadkach to ostateczna deska ratunku i w momencie desperacji warto o niej pamiętać. Jak to zrobić? Ubierz dziecko zgodnie z panującymi warunkami atmosferycznymi – latem może wystarczyć sama piżamka, jesienią czy zimą koniecznie ubierz dodatkowe ubranie – możesz wziąć też ulubiony kocyk. Przenieś dziecko do rozgrzanego samochodu i ruszaj w trasę! Tajemnicą skuteczności tej metody jest połączenie wspomnianego już wcześniej białego szumu, który emituje samochód i delikatnego bujania. Unikaj ulic ze światłami i z dużym natężeniem ruchu – Twoje dziecko powinno usnąć w ciągu kilkunastu minut. Gdy zapadnie już w prawdziwie głęboki sen – czas wracać do domu.

Jeśli macie swoje sprawdzone metody na usypianie malucha koniecznie dajcie znać o tym w komentarzu – być może Wasz sposób uratuje niejeden wieczór innej zmęczonej Mamie!

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł i jesteś ciekawa, jakie super promocje przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie – zapisz się do naszego newslettera! Gwarantujemy Ci, że otrzymasz tylko to, na co faktycznie czekasz – informacje o świetnych okazjach, dniach darmowej dostawy i konkursach.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10zł na najbliższe zakupy – kliknij tutaj!

Zobacz także:

One Comment

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *