Mop płaski czy mop obrotowy test
Dom

Sprawdzam! Mop płaski vs. mop okrągły

Wiele z nas miało pewnie ten dylemat, który rodzaj mopa zakupić. Czy ten obrotowy okrągły, czy może płaski klasyczny? Który lepiej sprawdzi się do wyczyszczenia podłogi w domu? Którym zrobię to szybciej i wygodniej? Całe szczęście ja miałam okazję wypróbować oba i ocenić ich wady i zalety. Jedno wiem na pewno, nie ma rozwiązania idealnie pasującego do każdej sytuacji. Przeczytajcie, do jakich wniosków doszłam i wybierzcie same najodpowiedniejszą opcję. Zapraszam do lektury!

 

Mop płaski czy mop obrotowy test

 

Klasyczny, prosty, skuteczny – mop płaski

Był moim pierwszym wyborem. Używałam go w domu zanim pojawił się szał na mopy obrotowe. Wtedy nie było dylematu, który rodzaj kupić, gdyż większość dostępnych w sklepach miała kształt prostokąta. W zestawie otrzymałam także wiadro z pedałem, który służył do pozbycia się nadmiaru wody z mopa. Ułatwia to bardzo sprawę, gdyż chyba nikt nie lubi tego momentu, gdy trzeba ręcznie wycisnąć wodę z końcówki mopa. Dzięki temu mechanizmowi nie musimy tego robić. Wystarczy kliknąć przycisk na plastiku na dole mopa by odczepić jedną część i włożyć do wiadra, lub też zgiąć go automatycznie umieszczając go do wirowania – to już zależy od rodzaju i marki mopa. Kilkakrotne naciśnięcie pedału spowoduje odwirowanie brudu wraz z wodą w wiadrze. Każda końcówka jest odczepiana i można ją prać w pralce w temperaturze nawet do 40 stopni. Ogromnym jego plusem jest możliwość mycia nim paneli, gdyż ten rodzaj mopa lepiej odwirowuje wodę i pozostawia go lekko wilgotnym. Idealnie nadaje się do mycia dużych powierzchni, a nawet okien.

Kilka minusów które zauważyłam to fakt, iż tym mopem nie wyczyścimy dokładnie różnych zakamarków np. rogu schodów, kątów przy ścianach itp. W przeciwieństwie do mopa obrotowego, używając płaskiego mamy lekko ograniczone ruchy z powodu jego kształtu. Jeśli końcówka mopa nie jest wyposażona w mechanizm składający przy wkładaniu do wiadra, jej ręczne składanie również może z czasem stać się nieco męczące.

Przykładowym mopem tego rodzaju jest

Vileda Ultramax Zestaw Mop + Wiadro 1 szt.
Zestaw do sprzątania – mop + wiadro z systemem bezdotykowym. Zmywanie podłogi staje się przyjemnością, bez konieczności moczenia dłoni. Ilość: 1 sztuka
104,11 zł

 

Teraz o obracaniu mopem obrotowym

Po dłuższym stosowaniu mopa płaskiego, postanowiłam zaopatrzyć się także w okrągły by zobaczyć czym tak naprawdę się różni poza kształtem i nazwą. Oczywiście wybrałam także zestaw z wiadrem wyposażonym w pedał do pozbywania się nadmiaru wody. Dopilnowałam też, by zakupiony mop posiadał wypinane wkłady, które można prać w pralce. Tym razem maksymalna temperatura prania to 60 stopni. W tym przypadku wygoda użytkowania jest taka sama, nie ma wielkich różnic. Mop obrotowy oceniłam jako jeden z lepszych do częstego i długiego używania dopiero ze względu na to, że nie trzeba nic odpinać ani składać by wsadzić go do wiadra z wodą i do wirowania. To jest jego ogromny plus. Nie muszę używać siły by wyciskać mopa ani nie leje się z niego woda po odpedałowaniu. Mechanizm świetny! Mop ten idealnie radzi sobie z małą powierzchnia i zaschniętymi plamami bez większego nacisku, który trzeba jednak włożyć przy myciu mopem płaskim. Długie frędzle przymocowane do plastiku dobrze radzą sobie z ciężkim brudem.

 

 

Minusem jest to, że podczas mycia wystarczy, że zrobię nieodpowiedni ruch, popchnę go pod nieodpowiednim kątem i plastik wokół frędzli trze o podłogę. Po dłuższym czasie bardzo mnie to irytowało. Na większe powierzchnie i panele o wiele lepiej sprawdza się mop płaski niż obrotowy, gdyż ten ma mniejszy zakres oraz ciężej jest odwirować długie frędzle w wiadrze.

 

Czas na wyniki

Reasumując, żaden z mopów nie jest perfekcyjny co do detala. Przy stosowania jednego i drugiego miałam się do czego przyczepić i ponarzekać. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest posiadać w domu oba i używać w zależności od konkretnego zadania. Ja korzystam zamiennie z dwóch – do szybkiego odświeżenia podłóg zdecydowanie wolę płaski mop, natomiast do porządnego mycia i pozbywania się brudu i plam – wybieram mop obrotowy.

A czy Wy testowałyście samodzielnie różne rodzaje mopów? Jakie macie spostrzeżenia?

Napiszcie w komentarzach 🙂

 

4 komentarze

  • Karolina

    Wydawałoby się że mycie podłogi nie sprawia problemu i nie jest ważne czym myjemy, a jednak ma to ogromne znaczenie, szczególnie dla osób, które mają to robić. Dlatego warto przetestować kilka rodzajów mopów, by wybrać ten najlepszy.

  • Oktawia

    Ja osobiście testowałam w swoim domu oba, ale w codziennych porządkach bardziej sprawdza się u mnie mop okrągły. Po pierwsze dlatego, że można nim śmiało myć wąskie miejsca – np. pod szafką czy biurkiem, a mopem płaskim niestety jest ciężko. Poza tym mop okrągły świetnie zmywa brud i zabrudzenia, a jeśli trzeba coś przetrzeć kilkukrotnie – nie ma z tym problemu. Zaś mopem płaskim poświęca to dużo naszej energii i czasu. 🙂

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *