świąteczne sprzątanie krok po kroku
Organizacja,  Sprzątanie

Świąteczne porządki krok po kroku – to ostatni moment!

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Jest to czas kiedy pragniemy się spotkać z bliskimi i miło spędzić razem czas. Niemniej jednak, aby mogło do tego dojść, trzeba się odpowiednio przygotować. Świąteczne porządki obejmują często większy zakres prac, aniżeli w wypadku cotygodniowych akcji. Sprzątanie w takim przypadku może Ci zająć dużo czasu, tym bardziej jeżeli masz jakieś zaległości w tym zakresie. Celem sprawnego przeprowadzenia porządków, warto wcześniej przygotować sobie harmonogram pracy, aby o niczym nie zapomnieć – zobacz jak podzielić prace, by przebiegały sprawnie i bez stresu!

Harmonogram prac przedświątecznych

Właściwie zorganizowana praca przebiega szybciej. Zacznij przedświąteczne porządki nawet miesiąc przed Bożym Narodzeniem – całość rozłoży się wówczas równomiernie i nie będzie stanowić aż takiego obciążenia. Pamiętaj również o tym, że do porządkowania domu możesz zaprosić innych członków rodziny – porządkowanie przebiegnie szybciej i w milszej atmosferze, bez zbędnych nerwów i stresu.

harmonogram świątecznych porządków

Świąteczne porządki? Rozpocznij od pozbycia się kurzu

Pozbywanie się kurzu to czynność, którą powinno się wykonywać na co dzień. Przed świętami jednak najczęściej zabieramy się za gruntowne odkurzanie – również trudno dostępnych miejsc, które pomijamy podczas cotygodniowego sprzątania. Ścieranie kurzu najlepiej rozpocząć od góry, dzięki temu unikniemy opadania na wytarte wcześniej powierzchnie. Poza wycieraniem kurzu na meblach, warto również wyprać firanki, zasłony, usunąć ewentualne pajęczyny. Dobrym pomysłem jest odsunięcie kanapy czy biurka, za którymi często kryją się kurzowe koty.

Lśniące drzwi, okna i podłogi

Po tym, jak pozbędziesz się kurzu z mebli i innych elementów wystroju pomieszczenia, umyj dokładnie okna i drzwi we wszystkich pomieszczeniach. Na co dzień nieczęsto mamy czas na wyszorowanie drzwi od salonu czy tych wejściowych. Mimo, że często nie wydają się być brudne, różnica po umyciu widoczna jest od razu.

Na sam koniec porządkowania wymyj i wypastuj podłogi. Miej jednak na uwadze, że niektóre powierzchnie wymagają specjalnego traktowania. Podłogę lakierowaną należy wyczyścić za pomocą wilgotnej szmatki, innej pielęgnacji będzie zaś potrzebować powierzchnia nielakierowana. Konieczne będzie wykonanie pastowania, aż do uzyskania zadowalającego połysku.

Nietypowe prace, o których powinnaś pamiętać

Istnieją pewne prace porządkowe, którymi nie zajmujemy się na co dzień, niemniej jednak przed Świętami Bożego Narodzenia zdecydowanie warto je wykonać. Pośród nich można wymienić przede wszystkim czyszczenie żyrandoli, trzepanie dywanów i wietrzenie pościeli. Chcąc gruntownie umyć żyrandol najlepiej zdjąć go z sufitu i umyć bez stresu w wannie. Po wyschnięciu – lśniący i czysty – jest gotowy do odwieszenia.

Trzepanie dywanów to czynność uznawana za typowo męską – nierzadkim widokiem przed świętami są panowie dbający przy trzepaku o czystość domowych dywanów. Jeśli dywan jest wyjątkowo zabrudzony warto zdecydować się na jego pranie – można zrobić to samodzielnie z użyciem odpowiednich płynów, lub zlecić to zadanie firmie. Choć wietrzenie pościeli może wydawać się nie najlepszym pomysłem podczas mrozu, to właśnie ten moment jest idealny. Mróz – zwłaszcza ten siarczysty – skutecznie zabija bakterie. Dzięki kilku godzinom spędzonym na podwórku nasza pościel będzie nieskazitelnie higieniczna.

sprzątanie przed świętami

Nastrojowe umilacze, które zrobią klimat

Kiedy cały dom już lśni, warto przemyśleć kwestię ozdób i dodatków, które stworzą klimat Bożego Narodzenia. Stroiki, lampki i zapachy skutecznie działają na zmysły i podpowiadają, że święta tuż tuż. Gotowe ozdoby kupisz bez problemu w sklepie, jednak możesz przygotować je również sama. W tym celu użyj gałązek, kilku bombek, wykorzystaj kolorowe kokardki i lampki. Włożone razem do szklanej kuli sprawią, że święta staną się wyjątkowo bliskie.

Okna i zewnętrzną elewację możesz ozdobić lampkami. Wesoło migające różnobarwne oświetlenie jest dla wielu tak kuszące, że potrafi wisieć cały rok – nawet już dawno po świętach. By stworzyć niepowtarzalny klimat warto pamiętać również o zapachach.  Kojarzące się ze świętami zapachy takie jak cynamon czy piernik szybko wprowadzą do domu miłą atmosferę i przedświąteczne oczekiwanie. Aby dodać im dodatkowej elegancji, możesz umieścić je w świątecznych lampionach, które możesz wykonać samodzielnie. Niewielkie słoiczki wystarczy ozdobić brokatem, lub przewiązać jutowym sznurkiem, a całość postawić na dekoracyjnej podstawce – klimat świąt jest gotowy!

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *