Wyprawka do szpitala to sprawa, która wielu przyszłym Mamom spędza sen z powiek. Kobiety martwią się czy zdążą na czas przygotować rzeczy i czy niczego im nie zabraknie. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy artykuł, który pomoże w skompletowaniu odpowiedniej wyprawki dla mamy i dziecka.
Niektóre szpitale mają własne wytyczne dotyczące wyprawki, dlatego warto odpowiednio wcześniej przed planowanym porodem zadzwonić i zorientować się czy placówka, w której rodzisz posiada szczególne wymagania w tym temacie.
Każda rzecz, która wraca ze szpitala powinna zostać solidnie wyprana, by pozbyć się z niej szpitalnych, obcych zarazków. Najlepszym rozwiązaniem jest zabrać ze sobą minimalną ilość przedmiotów – skorzystaj z naszych podpowiedzi, by mieć pod ręką niezbędne rzeczy i uniknąć pakowania tych niepotrzebnych. Pamiętaj – może zdarzyć się tak, że akurat nie będzie przy Tobie nikogo do pomocy i będziesz musiała przenieść torbę samodzielnie – zadbaj, by było to wykonalne.
Wyprawkę należy spakować około miesiąca przed planowanym porodem. Po spakowaniu poinformuj partnera lub pomagającą Ci osobę, gdzie w razie potrzeby powinna jej szukać. Torbę do szpitala warto spakować dzieląc ją na trzy części – dokumenty, wyprawkę dla maluszka i rzeczy dla mamy. Dzięki jasnemu podziałowi tego, co zabrać do porodu łatwiej będzie Ci odnaleźć potrzebne w danej chwili przedmioty. Możesz spakować dwie torby – oddzielnie – na rzeczy swoje i dziecka. Jeśli jednak nie chcesz, możesz oddzielić rzeczy pakując je w foliowe torby umieszczone w jednej podróżnej.
Specjalnie dla Ciebie, na końcu artykułu przygotowaliśmy wygodną listę do druku – powieś ją na lodówce i odhaczaj kolejne punkty. Podobnie jak w artykule, lista do druku została podzielona na część z dokumentami oraz wyprawką dla mamy i dziecka.
Dokumenty do szpitala:
- dowód osobisty
- karta przebiegu ciąży
- skierowanie do szpitala (nieobowiązkowe, ale warto zabrać)
- wyniki badań (USG, morfologia krwi, mocz, WR, antygen HBs, posiew z pochwy na paciorkowce)
Wyprawka do szpitala dla mamy:
- 2-3 koszule nocne lub dłuższe t-shirty, z głębokim wycięciem z przodu, by móc karmić malucha
- szlafrok lub bluza – mogą być cienkie, na oddziałach poporodowych jest ciepło
- ciepłe skarpetki – mogą, ale nie muszą przydać się na sali porodowej – warto mieć
- 2 biustonosze do karmienia
- wkładki laktacyjne – mogą się przydać, ale nie muszą. Warto je zabrać, bo nie zajmują wiele miejsca, a w razie czego pomogą Ci zachować świeżość.

- kosmetyczka – szczotka do włosów, gumka, szampon, szczoteczka do zębów + pasta, mydło, pomadka do ust
- ręcznik kąpielowy + drugi, mniejszy do twarzy – mniejszy ręczniczek przyda Ci się nie tylko do mycia, otrzesz nim też spoconą twarz i czoło
- klapki pod prysznic – gumowe klapki będą bezpieczniejsze niż kapcie ze względu na zmniejszone ryzyko poślizgnięcia oraz łatwość w utrzymaniu ich w czystości
- kilka par siatkowych majtek – jeśli będziesz mieć poród przez cięcie cesarskie zadbaj, by gumka nie była na wysokości blizny po cięciu.
- 2 opakowania podkładów poporodowych
- chusteczki higieniczne / miękkie ręczniki papierowe / miękki papier toaletowy
- krem z lanoliną do sutków – może przydać się po pierwszych, często nieudanych próbach przystawiania malucha do piersi. Łagodzą ból i skutecznie koją podrażnioną skórę.

- kilka butelek wody – może być kilka większych i jedna mniejsza – z dziobkiem – dla wygodniejszego korzystania
- ubranie na wyjście – może być to, w którym przyjechałaś. Jeśli chcesz wrócić do domu w innych ubraniach możesz spakować oddzielny komplet lub poprosić towarzyszącą Ci osobę o przywiezienie rzeczy z domu.
Wyprawka do szpitala dla dziecka:
- rożek noworodkowy lub ciepły kocyk
- ubranka – maluszka ubieramy dwuwarstwowo – w body i pajacyk. 3 komplety takich zestawów powinny wystarczyć
- 3 pary skarpetek
- 2 czapeczki – może być jedna cieńsza i druga cieplejsza
- rękawiczki niedrapki – w szpitalach noworodki nie mogą mieć obcinanych paznokci, dlatego by zapobiec zadrapaniom lepiej zawczasu się zabezpieczyć
- butelka ze smoczkiem – w razie konieczności dokarmiania, specjalnie wyprofilowany, wzorowany na piersi kształt smoczka sprawi, że łatwiej przestawisz malucha po powrocie do domu z powrotem na karmienie naturalne.

- 5 sztuk pieluszek tetrowych – przydadzą się do przewijania, karmienia czy przykrycia maluszka
- paczka pampersów – małe opakowanie lub 15-20 sztuk – duże opakowanie jest ciężkie i zajmuje dużo miejsca, a więcej raczej się nie przyda
- chusteczki nawilżane – przydadzą się zarówno maluchowi jak i Tobie

- maść do pielęgnacji
- 3 podkłady do przewijania – w razie czego przydadzą się również mamie do podścielenia na łóżko
Tutaj możesz pobrać listę co zabrać do porodu, którą możesz wydrukować i powiesić np. na lodówce:
Mamy nadzieję, że przygotowana przez nas lista pomoże Ci w sprawnym spakowaniu się i sprawi, że czas oczekiwania na poród będzie bardziej komfortowy. Czekasz na rozwiązanie czy może masz już ten moment za sobą? Co w Twoim przypadku okazało się szczególnie przydatne? Czego nie spakowałabyś następnym razem? Napisz komentarz i podziel się z innymi Mamami swoim doświadczeniem!