Wszyscy wiedzą, że śniadanie to podstawa! Jako pierwszy posiłek w ciągu dnia daje nam siłę do działania i sprawia, że cały organizm lepiej pracuje. Japońskie przysłowie mówi „śniadanie zjedz jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak”. Inna jego wersja głosi „śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”. Co to oznacza? Jasno widać, że już dawno temu ludzie wiedzieli, że śniadanie to baza i najważniejszy posiłek. Poniżej kilka słów wyjaśnienia, dlaczego zdrowe śniadanie jest takie ważne.
Kiedy jeść śniadanie?
Śniadanie powinno być spożywane w ciągu godziny od obudzenia. Poziom glukozy jest wtedy bardzo niski, a efektywna praca wymaga jej wyższego poziomu. Również ze względu na zwiększoną ilość soków trawiennych nasz żołądek powinien z samego rana otrzymać solidną porcję węglowodanów, białek, tłuszczy i witamin. Regularny brak śniadań w najczarniejszym scenariuszu może doprowadzić nawet do wrzodów.
Tak jak inne posiłki – śniadanie powinno być urozmaicone. Idealnie, jeśli jego składniki są przekrojem przez całą piramidę żywieniową i zawierają zarówno produkty zbożowe, białkowe, tłuszczowe i roślinne. Owsianka z jogurtem, dodatkiem owoców oraz dodatkiem łyżki zdrowego, tłoczonego na zimno oleju powinna załatwić sprawę.

Dlaczego śniadanie jest dla dzieci takie ważne?
Młody organizm ciągle się rozwija. Rosnące kości, rozwijający się mózg – wszystko to potrzebuje energii. Gdy dodamy do tego jeszcze potrzeby związane z nauką i zabawą widzimy jak na dłoni, że zbilansowane posiłki to podstawa, na której budowane jest zdrowie maluchów.
Dzieci pierwszy posiłek w ciągu dnia powinny spożywać jeszcze przed pójściem do szkoły. Dzięki temu łatwiej przyjdzie im koncentracja na lekcjach, chęć do zabawy i energia do działania. Brak śniadania przed wyjściem do szkoły czy przedszkola może prowadzić do hipoglikemii (bardzo niskiego stężenia cukru we krwi), a ta w efekcie do osłabienia, apatii i gorszego samopoczucia. O pustym, głodnym brzuchu nie wspominając.
Zapewnienie dziecku pożywnego śniadania przed wyjściem do szkoły sprawi również, że w trakcie zajęć mniej chętnie sięgnie po niezdrowe, słodkie przekąski. Słodkie bułki, chipsy czy cola nie będą aż tak kuszące, jeśli dziecko będzie najedzone. To ważne, bo regularne jedzenie tłustych i słodkich przekąsek prowadzi do otyłości i problemów ze zdrowiem.
Co zjeść na drugie śniadanie, by było zdrowe?
Jeśli mamy w domu przedszkolaka, sprawa jest prosta. Maluch przed wyjściem dostanie smaczny, pełnowartościowy i zbilansowany posiłek, natomiast w przedszkolu zje drugie śniadanie i obiad przygotowane przez przedszkolną kuchnię. Problemy mogą pojawić się wraz z pójściem do szkoły – zwłaszcza, jeśli nie decydujemy się na zapisanie dziecka na szkolne obiady. By mieć pewność, że pociecha nie podjada niezdrowych przekąsek w szkole, warto zadbać o to, by zabierało te zdrowe ze sobą z domu. Co zapakować dziecku na drugie śniadanie? Klasyka to kanapki i jabłko, jednak możliwości jest o wiele więcej.

Co na drugie śniadanie dla dziecka?
By zapewnić dziecku pełnowartościowe drugie śniadanie możemy przygotować je samodzielnie, lub postawić na gotowe produkty. Chcąc skorzystać z „gotowców” zadbajmy o to, by w składzie nie znajdowała się nadmierna ilość cukru, syrop glukozowo-fruktozowy (sprzyja tyciu), tłuszcze trans i duża ilość soli. Dobre przekąski to te, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł i oferują odżywcze składniki.
Chcąc przygotować drugie śniadanie samodzielnie nie musimy codziennie dawać dziecku kanapek. Warto wykorzystać pudełka śniadaniowe, które – posiadając kilka przegródek – pozwalają na zapakowanie kilku rodzajów przekąsek. Sałatka, owoce, owsianka, naleśnik czy placuszki będą bardzo miłym urozmaiceniem codziennej diety. By skomponować dobre drugie śniadanie, warto zadbać, by zawsze znalazły się w nim 3 elementy – danie główne, owoc/warzywo i drobna przekąska. Daniem głównym może być wspomniana kanapka, babeczka, sałatka czy placki. Owoc/warzywo możemy od czasu do czasu zastępować np. musem, a przekąska to takie miłe uzupełnienie całości – to może być ciastko lub batonik.
A Wy jak komponujecie śniadania swoim maluchom? Co szczególnie lubią jeść Wasze pociechy? Dajcie znać w komentarzu!